Czy Rosja popsuje nam 5G? Wszystko przez telewizje z obwodu kaliningradzkiego

Jak donosi „Rzeczpospolita”, mogą pojawić się problemy z działaniem sieci 5G na terenie Polski. Problem może stanowić fakt, że Rosja nie zadeklarowała, że na trwałe zaprzestała wykorzystywać pasmo 700 MHz do nadawania telewizji. Jeśli wznowiłaby nadawania, wówczas zakłócenia są bardzo prawdopodobne.

Czy Rosja popsuje nam 5G? Wszystko przez telewizje z obwodu kaliningradzkiego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 marca 2022

Dlaczego Rosja może mieć wpływ na działanie 5G?

Polska graniczy z rosyjską esklawą, czyli obwodem kaliningradzkim. I to właśnie nadajników telewizyjnych z tego obszaru, najbardziej obawiają się specjaliści od technologii fal radiowych. Stawka jest wysoka. Najważniejsze polskie instytucje mają łączyć się ze sobą po sieci opartej na standardzie piątej generacji. Tej samej, która zyskuje coraz większą popularność w cywilnych zastosowaniach. Obawy dotyczą jednie jednego z pasm, które może być skutecznie zakłócane przez… nadajniki telewizyjne zlokalizowane w obwodzie kaliningradzkim. Co ciekawe, chodzi o pasmo ważne dla strategicznej łączności wojska, władz i służb.

Problem z 5G przez rosyjską telewizję?

W tej sprawie ważne jest jedno wyjaśnienie. Sieć 5G ma opierać się w naszym kraju na dwóch pasmach. Pierwsze (pokryciowe) będzie odpowiedzialne za pokrycie obszaru Polski małą liczbą nadajników o dużym zasięgów. Ma ono działać na częstotliwości 700 MHz. Drugie pasmo, pojemnościowe, o świetnych parametrach dla zastosowań cywilnych (ściągnie dużych plików w krótkim czasie) wymaga dużej liczby nadajników na małym obszarze. W tym przypadku mówimy o częstotliwościach 3,4-3,8 MHz). Potencjalny problem dotyczy więc pierwszego z wymienionych pasm – bardzo ważnego dla np. dla wojska, służb etc. 

Rosja co prawda nie nadaje już sygnału telewizyjnego na częstotliwości 700 MHz. Niestety nie złożyła deklaracji o stałym zaprzestaniu nadawania w tym zakresie. Problem został już rozwiązany nawet na Białorusi, która uwolniła wymienione pasmo, by uniknąć zakłóceń. Co zrobi Rosja? Dziś naprawdę trudno zgadywać. 

T-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GT-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GMartyna Kowalska

Celowe zakłócanie też jest możliwe

Zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rz”, trudno wykluczyć w obecnej sytuacji prób celowego zakłócania sieci przez Rosjan. Zagrożenie jest identyfikowane jako „potencjalne”. 

Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule dziennika Rzeczpospolita

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!