fb

Korzystasz z Allegro? Uważaj, oszuści podszywają się pod serwis!

Oszuści wzięli na cel użytkowników Allegro. Próbują przekonać ich, że nie spłacili w terminie należności. To oszustwo – ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). 

Korzystasz z Allegro? Uważaj, oszuści podszywają się pod serwis!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 kwietnia 2022

Rzekome SMS od Allegro

Oszuści nie próżnują i szukają kolejnych okazji do wyłudzeń danych, a w konsekwencji pieniędzy od ofiar. Zwykle do swoich działań używają bezprawnie znane marki, posiadające wielu użytkowników i cieszące się zaufaniem konsumentów.

Tym razem podszywają pod największy w Polsce serwis e-commerce, sugerując adresatom, że ci zalegają z opłatami. Osoba, która da się złapać na ten podstęp, może stracić sporo pieniędzy. W jaki sposób?

Oszustwo „na Allegro”

Ostrzeżenia w tej sprawie opublikował w poniedziałek (4.04) Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). Podstęp oszustów polega na skłonieniu odbiorcę SMS-a do kliknięcia w link, który prowadzi do fałszywej bramki wirtualnych płatności. CSIRT KNF nazywa wprost działania oszustów „nowym wariantem oszustwa”.

 

Kolejny wariant oszustwa „na zaległości”

W niedalekiej przeszłości w bardzo podobny sposób cyberprzestępcy atakowali konta osób, które uwierzyły, że zalegają z zapłatą za prąd, telefon lub inne usługi. Celem oszustów jest uzyskanie np. dostępu do bankowości elektronicznej potencjalnej ofiary. Inny wariant przestępstwa nie wyłudza danych wprost. Kliknięcie w link może spowodować ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, który śledzi aktywność użytkownika i rejestruje wrażliwe dane takie jak loginy, hasła, czy kody. 

Nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł!Nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł!Michał Górecki

Uzbrojeni w takie dane oszuści, bez większych problemów mogą dokonać ataku polegającego na zalogowaniu się do bankowości elektronicznej, a także kradzieży tożsamości. Ta z kolei jest wykorzystywana później do innych przestępstw w tym także wyłudzeń. 

Eksperci apelują, by z dużą uwagą zwracać uwagę na otrzymywane SMS-y. Do wszelkich linków przesyłanych tą drogą należy podchodzić z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!