Korzystasz z Allegro? Uważaj, oszuści podszywają się pod serwis!

Oszuści wzięli na cel użytkowników Allegro. Próbują przekonać ich, że nie spłacili w terminie należności. To oszustwo – ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). 

Korzystasz z Allegro? Uważaj, oszuści podszywają się pod serwis!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 kwietnia 2022

Rzekome SMS od Allegro

Oszuści nie próżnują i szukają kolejnych okazji do wyłudzeń danych, a w konsekwencji pieniędzy od ofiar. Zwykle do swoich działań używają bezprawnie znane marki, posiadające wielu użytkowników i cieszące się zaufaniem konsumentów.

Tym razem podszywają pod największy w Polsce serwis e-commerce, sugerując adresatom, że ci zalegają z opłatami. Osoba, która da się złapać na ten podstęp, może stracić sporo pieniędzy. W jaki sposób?

Oszustwo „na Allegro”

Ostrzeżenia w tej sprawie opublikował w poniedziałek (4.04) Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). Podstęp oszustów polega na skłonieniu odbiorcę SMS-a do kliknięcia w link, który prowadzi do fałszywej bramki wirtualnych płatności. CSIRT KNF nazywa wprost działania oszustów „nowym wariantem oszustwa”.

 

Kolejny wariant oszustwa „na zaległości”

W niedalekiej przeszłości w bardzo podobny sposób cyberprzestępcy atakowali konta osób, które uwierzyły, że zalegają z zapłatą za prąd, telefon lub inne usługi. Celem oszustów jest uzyskanie np. dostępu do bankowości elektronicznej potencjalnej ofiary. Inny wariant przestępstwa nie wyłudza danych wprost. Kliknięcie w link może spowodować ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, który śledzi aktywność użytkownika i rejestruje wrażliwe dane takie jak loginy, hasła, czy kody. 

Nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł!Nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł!Michał Górecki

Uzbrojeni w takie dane oszuści, bez większych problemów mogą dokonać ataku polegającego na zalogowaniu się do bankowości elektronicznej, a także kradzieży tożsamości. Ta z kolei jest wykorzystywana później do innych przestępstw w tym także wyłudzeń. 

Eksperci apelują, by z dużą uwagą zwracać uwagę na otrzymywane SMS-y. Do wszelkich linków przesyłanych tą drogą należy podchodzić z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!