Spółka Kaspersky Lab Polska całkowicie zrywa z rosyjskim producentem antywirusów

Przyszedł czas na kolejną spółkę, która w obliczu wojny nie widzi dalszej współpracy z rosyjską stroną. Kaspersky Lab Polska wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że to koniec współpracy z jednym z najbardziej znanych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie.

Spółka Kaspersky Lab Polska całkowicie zrywa z rosyjskim producentem antywirusów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Kaspersky Lab Polska a Kaspersky Lab

Polska spółka Kaspersky Lab Polska sp. z o.o. jest dystrybutorem rozwiązań cyberbezpieczeństwa rosyjskiej firmy Kaspersky. Na terenie naszego kraju zajmuje, choć odpowiedniej byłoby napisać — zajmowała się dostawą m.in. antywirusów z Rosji. Funkcjonuje od 2002 roku.

Kaspersky Lab istnieje od 1997 roku i dziś firma funkcjonuje w 200 państwach, ma ponad 30 biur w ponad 30 krajach. W 2016 roku siedziba firmy przeniosła się do Dublina, a centrum badawcze — do Izraela. To nie znaczy, że wycofała się z Rosji. Kraj ten nadal jest strategicznym miejscem rozwoju firmy.

Kontrowersje związane z firmą

Jak podał Reset Obywatelski, Independent.ie 27 lutego  donosił o raporcie Irlandzkiego Banku Centralnego, który analizuje przepływ rosyjskich pieniędzy przez Dublin. Okazuje się, że zidentyfikował 125 rezydentów podatkowych z rosyjskimi powiązaniami. Wśród nich, według raportu, jest dwóch głównych inwestorów – Oleg Deripaska, który jest sojusznikiem Władimira Putina i Eugene Kaspersky (Jewgienij Kasperski). Według „Financial Times” Departament Skarbu USA oskarżał Deripaskę o pranie funduszy dla Putina.

Lista wstydu. Sprawdź, które marki zostały w Rosji. Na liście ponad 400 firm, które się wycofałyLista wstydu. Sprawdź, które marki zostały w Rosji. Na liście ponad 400 firm, które się wycofałyMonika Świetlińska

- Założyciel firmy Kaspersky Lab miliarder Jewgienij Kasperski ma, według mediów, silne osobiste powiązania z rządem Putina. Sam Kasperski zaprzecza jednak swoim powiązaniom z Kremlem, ale nie da się pominąć faktu, że Kasperski jest absolwentem studiów na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB w Moskwie — czytamy w serwisie.

Już w 2015 roku pojawiły się pierwsze kontrowersje związane z firmą. W 2017 roku Wall Street Journal informowało o tym, że produkty firmy Kaspersky Lab zostały wykorzystane przez rosyjskich hakerów do inwigilowania USA. Sprawę wykryła grupa hakerów z Izraela, którzy włamali się do serwerów Kaspersky'ego i znaleźli tam narzędzia do hackowania ukradzione z NSA (amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego). 

Jest również i wątek polski. Otóż, przez ostatnie lata, jak podaje Reset Obywatelski, z usług firmy Kaspersky korzystały archiwa Instytutu Pamięci Narodowej. A przecież to jeden z największych zbiorów informacji poufnych i danych wrażliwych w Polsce. 

Polska odcina się od Rosji

1 kwietnia polska firma zajmująca się dystrybucją produktów rosyjskiego giganta wydała oświadczenie w mediach społecznościowych. Zablokował jednak możliwość komentowania zarówno pod tym postem, jak i pod wszystkimi pozostałymi. Fanpage Kasperskiego zgromadziła wokół siebie 3 mln fanów przez cały czas funkcjonowania na Facebooku.

Zapytaliśmy Piotra Kupczyka, dyrektora biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab Polska sp. z o.o. o szczegóły.

Stanowisko polskiej spółki: są ataki na pracowników 

- Polska spółka Kaspersky Lab Polska sp. z o.o. nie będzie już współpracować z firmą Kaspersky i zamawiać od niej licencji na nowe produkty. Decyzja ta nie jest w żaden sposób związana z pojawiającymi się zarzutami wobec firmy Kaspersky, która jako podmiot prywatny nie posiada żadnych więzi z jakimkolwiek rządem, łącznie z rządem rosyjskim - zapewnia Kupczyk, dodając: — Produkty firmy należą do ścisłej światowej czołówki branży cyberbezpieczeństwa, co nieustannie potwierdzają niezależne testy. Bezpodstawne zarzuty kierowane wobec firmy Kaspersky, jej kierownictwa i produktów nigdy nie zostały poparte żadnymi dowodami.

Mimo to, jak zaznaczył dyrektor biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab Polska, zarząd polskiej spółki, licząc się z olbrzymimi stratami, podjął decyzję o zakończeniu współpracy z producentem w wyniku trwających działań wojennych zainicjowanych przez Rosję w Ukrainie.

Zbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinZbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinMonika Świetlińska

- Na decyzję polskiej spółki miał także wpływ fakt, że w wyniku występowania w jej nazwie słowa „Kaspersky”, firma i jej pracownicy byli i są atakowani w Polsce po wybuchu wojny. Spółka nie ma w planach kończenia działalności — będzie ją kontynuowała, angażując się w inne przedsięwzięcia biznesowe, pod zmienioną nazwą. Nie ma także planów zwalniania pracowników. Jednocześnie spółka wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec istniejących klientów, zapewniając m.in. polskojęzyczna pomoc techniczną - wyjaśnił Piotr Kupczyk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!