E-Urząd Skarbowy z nowym sposobem logowania

Od 5 kwietnia 2022 roku udostępniona została nowa strona zintegrowanego logowania do e-Urzędu Skarbowego. Co się zmienia? Czy dostęp do wirtualnej skarbówki będzie łatwiejszy i bezpieczny? Odpowiadamy.

E-Urząd Skarbowy z nowym sposobem logowania
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 kwietnia 2022

Nowe logowanie do e-US

Jak zapewnia Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzono jedną i zintegrowaną usługę logowania. Od teraz możliwe jest uwierzytelnienie podatników i płatników różnymi metodami, co z pewnością ułatwi cały proces. Ma także zapewnić bezpieczne użytkowanie usług elektronicznych oraz realizację obowiązków związanych z podatkami. 

Jak zalogować się na e-Urząd Skarbowy?

Od 5 kwietnia 2022 roku, swoją tożsamość można potwierdzić, korzystając z aż sześciu metod. Wszystko dzieje się na jednej, unowocześnionej stronie. Logowanie jest możliwe przez login.gov.pl, czyli profil zaufany. Uwierzytelnienie jest możliwe również przez e-dowód, bankowość elektroniczną, aplikację mobilną mObywatel oraz dane podatkowe. To ostatnie rozwiązanie dotyczy wyłącznie usługi Twój e-PIT, która notabene cieszy się ogromną popularnością wśród podatników.

Dodatkowo KAS umożliwia logowanie się także za pomocą loginu i hasła użytkownika systemu opłat drogowych e-TOLL. 

12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjach12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjachMartyna Kowalska

Dlaczego zmienia się sposób logowania na e-US?

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że celem zmian jest dalsze podnoszenie jakości usług świadczonych za pomocą sieci elektronicznej. Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl, w tym m.in. w module logowania, to odpowiedź na rosnące oczekiwania i potrzeby obywateli w zakresie mobilności, dostępności, nowoczesności, użyteczności oraz wysokiej jakości usług świadczonych przez administrację skarbową. Kierunki rozwoju modelu biznesowego Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) koncentrują się na usprawnieniu komunikacji i współpracy KAS — otoczenie KAS” – czytamy w oficjalnym komunikacie resortu. 

Czy logowanie na e-US jest bezpieczne?

Ministerstwo zapewnia, że integracja system z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej (login.gov.pl) pozwala na zagwarantowanie wysokiego poziomu zabezpieczenia danych, które są przetwarzane w usługach podatkowych. Oczywiście, każdy z użytkowników musi zadbać, by wszelkie wrażliwe dane, w tym dane niezbędne do logowania, chronić przed dostępem osób niepowołanych i pod żadnym pozorem nie podawać ich w podejrzanych formularzach. Linki do nich mogą być rozsyłane przez przestępców np. w mailach (tzw. phishing). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!