fb

12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjach

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje zmian podatkowych ogłoszonych pod koniec marca. Pomysł wprowadzenia 12-procentowego podatku PIT i częściowy odwrót od „Polskiego Ładu” jest coraz bliższy realizacji.

12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjach
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 kwietnia 2022

12% PIT – pomysł przybiera realnych kształtów

Od kilku tygodni sporo mówi się o radykalnej obniżce podatku PIT oraz cofnięciu niektórych skutków podatkowych reform, jakie zostały wprowadzone w życie zaledwie trzy miesiące temu tj. od 1 stycznia 2022 roku. 

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje świeżego pomysłu zmian podatkowych zaproponowanych 24 marca 2022 roku. Ostatnia propozycja zakłada m.in. wprowadzenie 12-procentowego podatku PIT. Specjaliści nazywają propozycję sposobem na odwrót od mocno skrytykowanej fiskalnej części programu „Polski Ład”. W ostatnich konsultacjach wzięli udział m.in. doradcy podatkowi, księgowi, właściciele firm, związkowcy, samotni rodzice oraz organizacje NGO. 

Co się zmieni w podatkach w 2022 r.?

Wśród głównych zmian jakie znalazły się na podatkowej mapie rozrysowanej przez resort finansów znalazły się m.in. wspomniane obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 17% do 12%. To jednak nie wszystko. Z przepisów po bardzo krótkim funkcjonowaniu ma zniknąć ulga dla klasy średniej. Samo ministerstwo finansów przyznało, że jest to pomysł „nieprzewidywalny i skomplikowany”. 

MF planuje również wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców. Mowa zarówno o właścicielach firm opodatkowanych liniowo, ryczałtem, jak i kartą podatkową. Ten postulat często pojawiał się w opracowaniach, które jeszcze w ubiegłym roku dość mocno krytykowały posunięcia rządu w pakiecie „Polski Ład”. 

Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!Anna Malinowska

Preferencje podatkowe dla rodziców 

Resort finansów zakłada powrót sporej preferencji dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Mowa o możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem. Dodatkowo zwiększona będzie kwota zarobków, jakie może osiągać dziecko bez utraty podatkowych ułatwień przez jego rodziców. Jeszcze w 2022 roku ten limit ma zostać podniesiony z 3.089 zł do 16.061,28 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!