12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjach

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje zmian podatkowych ogłoszonych pod koniec marca. Pomysł wprowadzenia 12-procentowego podatku PIT i częściowy odwrót od „Polskiego Ładu” jest coraz bliższy realizacji.

12% PIT coraz bliżej. Nowa stawka po konsultacjach
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 kwietnia 2022

12% PIT – pomysł przybiera realnych kształtów

Od kilku tygodni sporo mówi się o radykalnej obniżce podatku PIT oraz cofnięciu niektórych skutków podatkowych reform, jakie zostały wprowadzone w życie zaledwie trzy miesiące temu tj. od 1 stycznia 2022 roku. 

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje świeżego pomysłu zmian podatkowych zaproponowanych 24 marca 2022 roku. Ostatnia propozycja zakłada m.in. wprowadzenie 12-procentowego podatku PIT. Specjaliści nazywają propozycję sposobem na odwrót od mocno skrytykowanej fiskalnej części programu „Polski Ład”. W ostatnich konsultacjach wzięli udział m.in. doradcy podatkowi, księgowi, właściciele firm, związkowcy, samotni rodzice oraz organizacje NGO. 

Co się zmieni w podatkach w 2022 r.?

Wśród głównych zmian jakie znalazły się na podatkowej mapie rozrysowanej przez resort finansów znalazły się m.in. wspomniane obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 17% do 12%. To jednak nie wszystko. Z przepisów po bardzo krótkim funkcjonowaniu ma zniknąć ulga dla klasy średniej. Samo ministerstwo finansów przyznało, że jest to pomysł „nieprzewidywalny i skomplikowany”. 

MF planuje również wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców. Mowa zarówno o właścicielach firm opodatkowanych liniowo, ryczałtem, jak i kartą podatkową. Ten postulat często pojawiał się w opracowaniach, które jeszcze w ubiegłym roku dość mocno krytykowały posunięcia rządu w pakiecie „Polski Ład”. 

Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!Anna Malinowska

Preferencje podatkowe dla rodziców 

Resort finansów zakłada powrót sporej preferencji dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Mowa o możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem. Dodatkowo zwiększona będzie kwota zarobków, jakie może osiągać dziecko bez utraty podatkowych ułatwień przez jego rodziców. Jeszcze w 2022 roku ten limit ma zostać podniesiony z 3.089 zł do 16.061,28 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!