E-wizyta w ZUS z udziałem tłumacza języka ukraińskiego

Obywatele Ukrainy, którzy potrzebują skontaktować się z ekspertami ZUS, mogą podobnie jak Polacy umawiać się na konsultacje on-line w ramach usługi e-wizyta. Specjalistom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą bowiem towarzyszyli tłumacze języka ukraińskiego. 

E-wizyta w ZUS z udziałem tłumacza języka ukraińskiego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Co uchodźcy mogą załatwić w ZUS zdalnie?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w czasie e-wizyty, czyli wideokonferencji z pracownikiem ZUS, obywatele Ukrainy mogą otrzymać wsparcie m.in. w zakresie składania wniosków o świadczenia dla rodziny (w tym np. Rodzina 500+). Eksperci pomogą także w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Samodzielność Ukraińców w kontakcie z ZUS

E-wizyta przeprowadzana po ukraińsku jest szansą na to, by klienci Zakładu mogli samodzielnie załatwić swoje sprawy podczas kontaktu z pracownikiem ZUS. 

Co ważne, w ten sposób można wykluczyć konieczność przychodzenia do placówki tej instytucji. Wystarczy jedynie telefon, tablet lub komputer z kamerką wraz z łączem internetowym. To wszystko. Jak się okazuje, teraz problemem nie jest bariera językowa. 

Jak nadać bezpłatną paczkę humanitarną na Ukrainę? Poczta Polska wyjaśniaJak nadać bezpłatną paczkę humanitarną na Ukrainę? Poczta Polska wyjaśniaAnna Malinowska


Jak umówić się na e-wizytę w ZUS

Aby umówić się na e-wizytę w ZUS w języku ukraińskim, trzeba przejść przez dość proste formalności. Te same, które od wielu miesięcy muszą dopełnić Polacy planujący kontakt z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Plusem jest to, że cały proces rezerwacji e-wizyty można odbyć w języku ukraińskim klikając link:  https://e-wizyta.zus.pl/ua.

Następnie konieczne jest wskazanie tematu zdalnej wizyty oraz wybrać dogodny dla siebie termin, figurujący w systemie jako wolny. 

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informację należy podać podczas rezerwacji e-wizyty” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!