Stopy procentowe w górę aż o 1 p.p. Potężny cios w kredytobiorców?

Siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych to uderzenie z działa potężnego kalibru. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 1 p.p. To oznacza po pierwsze, że stopa referencyjna wzrosła do 4,5%, a po drugie, że wielu kredytobiorcom coraz trudniej będzie wiązać koniec z końcem.

Stopy procentowe w górę aż o 1 p.p. Potężny cios w kredytobiorców?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Kwietniowa decyzja RPP

Podwyżka stóp procentowych aż o 1 p.p. oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się bolesnego starcia z inflacją spowodowaną najpierw pandemią, a później rosyjską agresją na Ukrainę. Kwietniowa decyzja RPP jest już siódmą z rzędu podwyżką stóp. Cały cykl rozpoczęty w październiku 2021 roku znacząco uderzył w portfele kredytobiorców, spłacających swoje zobowiązania w złotych. 

Kredyty w górę

W Polsce nie brakuje przypadków osób, które jeszcze we wrześniu spłacały miesięczną ratę kredytu hipotecznego na poziomie 1000-1100 złotych, by teraz szykować się na comiesięczne uszczuplenie budżetu o około 2000 złotych. To jednak nie koniec. 

Tylko obecna podwyżka stóp procentowych powiększy ratę 30-letniego kredytu na 300 tysięcy złotych o około 150 złotych. Kolejna podwyżka może stanowić potężny problem dla wielu gospodarstw domowych. Szczególnie tych, dla których już ubiegłoroczne raty stanowiły poważny ciężar finansowy.

Inflacja przebiła poziom 10%. Najgorszy wynik w XXI wiekuInflacja przebiła poziom 10%. Najgorszy wynik w XXI wiekuMichał Górecki

Mamy poważny problem z inflacją

Kilka dni przed decyzją RPP Główny Urząd Statystyczny opublikował marcowe szacunki inflacji. Wynika z nich, że po raz pierwszy w XXI wieku spotykamy się dwucyfrowym wskaźnikiem wzrostu cen (10,9%). Warto pamiętać, że szacunkowe publikacje GUS, co do zasady, pokrywają się z finalnym odczytem z niewielką granicą błędu plus minus 0,1 p.p.

Obecną inflację napędza oczywiście trudna sytuacja polityczna na świecie spowodowana wojną na Ukrainie. Obok wzrostów cen paliw, wkrótce należy spodziewać się coraz bardziej bolesnych podwyżek cen żywności. Ukraina oraz Rosja są bowiem potężnymi producentami zbóż. Zaatakowany militarnie nasz wschodni sąsiad nie bez przyczyny nazywany jest spichlerzem Europy. 

Czy stopy dalej będą rosły?

Choć skala kwietniowych podwyżek stóp zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się zdecydowanie niższej podwyżki, nikt nie ma wątpliwości, że problem inflacji pozostanie z nami na dłużej. A skoro tak, to należy się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim, nie zatrzyma się w działaniach, coraz bardziej zacieśniając swoją politykę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!