Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?

Podwyżka stóp procentowych uderzyła w twoje finanse? Domowy budżet nie wytrzymuje wysokich rat kredytu hipotecznego? Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości otrzymania pomocy udzielonej przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jak on działa?

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 kwietnia 2022

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Co to takiego? 

Osoby, które spłacają kredyty i z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji, mogą liczyć nawet na 2 tysiące złotych comiesięcznego wsparcia. I to przez trzy najbliższe lata!

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest mechanizmem, który wspiera kredytobiorców, którzy mają realne problemy ze spłatą rat swojego kredytu hipotecznego. Pomoc dotyczy także tych osób, które zdążyły sprzedać kredytowane mieszkanie, ale kwota uzyskana z takiej transakcji nie pokryła całego zobowiązania wobec banku.

Działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Po pierwsze, wyjaśnijmy, skąd biorą się pieniądze w funduszu. To przede wszystkim składki wpłat kredytodawców. Pomoc może zostać udzielona na maksymalnie 36 miesięcy. Indywidualnie ustalona kwota pomocy nie może przekroczyć dwóch tysięcy złotych. Dysponentem środków jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Przekazuje on pieniądze bankowi, który udzielił danego kredytu mieszkaniowego.

Stopy procentowe w górę aż o 1 p.p. Potężny cios w kredytobiorców?Stopy procentowe w górę aż o 1 p.p. Potężny cios w kredytobiorców?Mikołaj Frączak


Kto może liczyć na pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Wystarczy, że wystąpi jedna z przesłanek, by móc ubiegać się o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Po pierwsze, mowa o osobach, które w dniu złożenia wniosków miały status osoby bezrobotnej. W praktyce wystarczy, że tylko jeden z kredytobiorców nie ma pracy i jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy. Warto jednak pamiętać, że ta przesłanka nie ma zastosowania, w przypadku, w którym bezrobotny stracił pracę ze swojej winy – np. został zwolniony dyscyplinarnie.

Inną sytuacją jest ta, w której miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 procent dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe. 

O pomoc mogą ubiegać się także osoby, w przypadku których miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:

    - w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 776,00 zł — 1.552,00 zł);

    - w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 600,00 zł — 1.200,00 zł na osobę)”(cytujemy za komunikatem Ministerstwa Finansów). Jeżeli takie przesłanki wystąpiły, stosowny wniosek należy złożyć u kredytodawcy. 

Pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytodawców trzeba zwrócić?

Tak. Nie jest to pomoc bezzwrotna, ale część zobowiązania można umorzyć. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. W takiej sytuacji pomoc spłaca się w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez żadnego spóźnienia spłaci sto rat, pozostała część (44 raty) zostanie umorzona.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!