Pomoc Ukraińcom: Pół miliarda złotych dla samorządów

Ponad 500 mln złotych rząd przekazał do dyspozycji samorządów. Zastrzyk finansowy ma zostać przeznaczony na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Premier przedstawił także dalsze plany związane z pobytem naszych wschodnich sąsiadów na terenie Polski. 

Pomoc Ukraińcom: Pół miliarda złotych dla samorządów
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 kwietnia 2022

Pół miliarda złotych dla samorządów

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas spotkania z przedstawicielami ponad stu największych polskich samorządów, że zgodnie z obietnicą na konta władz lokalnych trafiło właśnie przeszło 500 mln złotych do dyspozycji „zgodnie z ustalonym harmonogramem i ustaloną procedurą”.

Jaka pomoc dla Ukraińców?

Mateusz Morawiecki ocenił, że włączenie uchodźców z Ukrainy w życie społeczno-gospodarcze naszego kraju, powinno przynieść korzyści zarówno dla społeczeństwa jak i ekonomii. 

W ocenie szefa rządu większość przybyszów będzie chciała kiedyś powrócić do swojej ojczyzny. Nie zmienia to faktu, że obecnie potrzebują pomocy w Polsce. Konieczne jest więc stworzenie właściwych warunków do funkcjonowania – mówił premier. 

Ilu Ukraińców już pracuje w Polskich firmach?

Według szacunków przedstawionych w czwartek (7.04) przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg, do tej pory zatrudnienie w RP podjęło już prawie 42 tys. osób, które po 24 lutego 2022 roku uciekły przed rosyjską agresją. 

Obecnie wystarczy, że pracodawca w ciągu 14 dni powiadomi właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Ułatwieniem jest też dostęp do informacji, m.in. dzięki stronie pomagamukrainie.gov.pl. Pośredniczy ona między poszukującymi pracy a pracodawcami” – wyjaśniła szefowa resortu odpowiedzialnego m.in. za rynek pracy. 

Pomoc dzieciom z Ukrainy. Kontakty do sztabów rozlokowaniaPomoc dzieciom z Ukrainy. Kontakty do sztabów rozlokowaniaMartyna Kowalska

Pomoc dla ukraińskich dzieci

Resort Rodziny podjął także współpracę z samorządami w obszarze pomocy dzieciom przybywającym z Ukrainy do Polski. Powstały dwa sztaby ewakuacji i miejsc docelowych oraz hub wytchnieniowo-koordynacyjny w Stalowej Woli (Podkarpackie). 

Podczas spotkania premier podziękował samorządom za dotychczasowe wsparcie oraz współpracę. Wśród ważnych, wspólnych działań wymienił nadawanie uchodźcom numerów PESEL. 

Do tej pory, na terytorium Polski schronienie znalazło około 2,5 mln osób uciekających przed brutalną, rosyjską agresją militarną. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!