Pomoc dzieciom z Ukrainy. Kontakty do sztabów rozlokowania

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło dwa sztaby, których zadaniem jest ewakuacja i rozlokowanie na terenie Polski dzieci z Ukrainy. Mowa również o podopiecznych ukraińskich domów dziecka.

Pomoc dzieciom z Ukrainy. Kontakty do sztabów rozlokowania
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 marca 2022

Pomoc dzieciom z Ukrainy – punkt recepcyjny

W Stalowej Woli (Podkarpackie) powstał punkt recepcyjny dla dzieci, które zostały ewakuowane z domów dziecka działających na terenie Ukrainy. 

Większość z miliona uchodźców, którzy do wczoraj przekroczyli granicę RP to matki z dziećmi. Pomoc oferowana przez państwo musi być kompleksowa. "Przygotowujemy stosowną ustawę, która umożliwi obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego br., których pobyt został uznany za legalny, swobodny dostęp do polskiego rynku pracy" – informuje minister Marlena Maląg.

Władze koncentrują się jednak także na pomocy samym dzieciom. Resort rodziny zwraca uwagę, że obecnie trzeba zapewnić im bezpieczeństwo, lokum, opiekę zdrowotną i wsparcie. 

Jak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalJak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalAnna Malinowska

Punkt pomocy dzieciom z Ukrainy

Współpraca Ministerstwa Spraw Wewnętrzych i Administracji, resortu rodziny oraz samorządu miasta Stalowa Wola zaowocowała powołaniem dwóch sztabów. Pierwszy nosi nazwę „Ewakuacja Dzieci”, drugi zaś „Miejsce dla Dzieci”. Koordynacją działania tych punktów zajmuje się wiceminister rodziny Barbara Socha. Jak przyznała -Obserwujemy coraz częstsze i coraz liczniejsze transporty dzieci, dzieci osieroconych, potrzebujących specjalnej opieki, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Te grupy są bardzo różnie zorganizowane”.

W ocenie specjalistów, na obecnym etapie pomocy konieczne jest skoordynowanie działań. Tylko w ten sposób można efektywnie pomagać.

Kontakty do sztabów pomocy dzieciom

Do sztabu „Ewakuacja Dzieci” można zgłosić informacje o przewozie dzieci z obszaru Ukrainy. Udostępniono dwa kanały komunikacji: telefonicznie +48532402575 lub mailowo [email protected]

Nieco inne zadanie ma sztab „Miejsca dla dzieci”, który zajmuje się tworzeniem skoordynowanej bazy miejsc, w których można ulokować całe grupy dzieciaków z Ukrainy. Kontaktować można się telefonicznie +48666383956, oraz mailowo [email protected].

Pomoc dzieciom z ukraińskich domów dziecka

W Stalowej Woli stworzono właśnie tzw. punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka. To tutaj przyjeżdżają wszystkie ewakuowane grupy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!