Jak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portal

Zastanawiasz się jak pomóc Ukrainie? Chcesz udzielić wsparcia za pośrednictwem sprawdzonych instytucji i organizacji? Rząd uruchomił właśnie portal, na którym można znaleźć sprawdzone sposoby na niesienie pomocy Ukraińcom.

Jak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portal
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 lutego 2022

Pomagam Ukrainie

Pod adresem https://pomagamukrainie.gov.pl uruchomiono rządowy portal przeznaczony zarówno dla Ukraińców szukających pomocy, jak również tych, którzy chcą pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Rząd już wcześniej zapowiadał stworzenie autoryzowanej strony, która pozwoli na niesienie wsparcia w sposób skoordynowany.

Jak pomagać Ukrainie?

Wchodząc na stronę https://pomagamukrainie.gov.pl należy wybrać jedną z dwóch opcji: „Potrzebuję pomocy” lub „Chcę pomóc”. Wybierając drugą opcję, w zależności od tego czy reprezentujemy organizację pozarządową, samorząd, firmę lub występujemy we własnym imieniu, jako osoba prywatna wypełniamy prosty formularz. Wówczas zostaniemy przekierowani do właściwych form pomocy, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

Trzeba przyznać, że portal jest zbiorem bardzo przydatnych informacji i adresów, które udało się zgromadzić w jednym miejscu w krótkim czasie. Na przykład jeśli jesteśmy osobą prywatną, możemy dowiedzieć się co przynosić, a czego nie przynosić na różnego rodzaju zbiórki. Sprawdzimy listy wojewódzkich punktów zbiórki oraz dowiemy się na jaki rachunek możemy przelać środki pieniężne.

Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeŻerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeMonika Świetlińska


Sposoby wsparcia Ukrainie

Na rządowej stronie można także znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych inicjatyw, których celem jest wsparcie uchodźców. To również dobry punkt kontaktowy dla osób, które chcą poświęcić wolny czas i wspierać Ukraińców w ramach wolontariatu. Lista jest na bieżąco aktualizowana o kolejne sprawdzone i potrzebne inicjatywy. 

Gdzie szukać pomocy dla Ukraińców?

Strona zawiera także zbiór miejsc, gdzie Ukraińcy mogą liczyć na pomoc m.in. prawną. Strona odsyła zarówno do stowarzyszenia działającego w woj. lubelskim i podkarpackim, jak również na specjalną grupę na Facebooku. Na portalu pojawiają się także pierwsze propozycje pomocy psychologicznej, która w wielu sytuacjach może być niezbędna. W chwili tworzenia tego artykułu, widniały tam inicjatywy w tym zakresie z Małopolski, Podkarpacia oraz Lubelszczyzny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!