fb

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?

Świadczenie wychowawcze w ramach Programu „Rodzina 500 plus” oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługują także obywatelom Ukrainy zamieszkałym w Polsce – jednak nie w każdym przypadku. Kiedy Ukraińcy mogą otrzymać 500+?

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 marca 2022

Kiedy 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy?

Co do zasady, świadczenie 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje tym obywatelom Ukrainy, którzy stale zamieszkują w Polsce. To oznacza, że o państwowe wsparcie w tym zakresie mogą liczyć obcokrajowcy posiadający kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, zezwolenie na pobyt stały (lub kartę stałego pobytu). To samo dotyczy Ukraińców posiadających decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy, o udzieleniu ochrony uzupełniającej czy ochrony czasowej w Polsce. 

500+ a pobyt czasowy

O 500 plus oraz RKO mogą ubiegać się osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy z zezwoleniem na pracę, jednak na okres dłuższy niż pół roku. 

To samo dotyczy przypadku zezwolenia na pobyt czasowy członka rodziny będącego obywatelem polskim Dotyczy to np. sytuacji związanej z pozostawieniem w uznanym przez polskie prawo związkiem małżeńskim. Taką samą moc mają zezwolenia wydawane w celu połączenia z rodziną. 

Jak Ukraińcy mogą wnioskować o 500 plus

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy ubiegają się o 500 plus obowiązują te same wytyczne jak w przypadku Polaków. Wniosek o 500+ oraz RKO można składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Empatia oraz bankowość elektroniczną polskich banków. „Rodzic może również w celu złożenia wniosku zgłosić się na salę obsługi klienta placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu” – informuje ministerstwo rodziny.

W przypadku obywateli Ukrainy konieczne jest dołączenie dokumentu, który potwierdza charakter pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Również w przypadku cudzoziemców wypłata świadczeń takich jak 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wypłacana jest wyłącznie na wskazany przez beneficjenta rachunek bankowy. 

Інформація Міністерства сім'ї

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!