500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?

Świadczenie wychowawcze w ramach Programu „Rodzina 500 plus” oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługują także obywatelom Ukrainy zamieszkałym w Polsce – jednak nie w każdym przypadku. Kiedy Ukraińcy mogą otrzymać 500+?

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 marca 2022

Kiedy 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy?

Co do zasady, świadczenie 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje tym obywatelom Ukrainy, którzy stale zamieszkują w Polsce. To oznacza, że o państwowe wsparcie w tym zakresie mogą liczyć obcokrajowcy posiadający kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, zezwolenie na pobyt stały (lub kartę stałego pobytu). To samo dotyczy Ukraińców posiadających decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy, o udzieleniu ochrony uzupełniającej czy ochrony czasowej w Polsce. 

500+ a pobyt czasowy

O 500 plus oraz RKO mogą ubiegać się osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy z zezwoleniem na pracę, jednak na okres dłuższy niż pół roku. 

To samo dotyczy przypadku zezwolenia na pobyt czasowy członka rodziny będącego obywatelem polskim Dotyczy to np. sytuacji związanej z pozostawieniem w uznanym przez polskie prawo związkiem małżeńskim. Taką samą moc mają zezwolenia wydawane w celu połączenia z rodziną. 

Jak Ukraińcy mogą wnioskować o 500 plus

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy ubiegają się o 500 plus obowiązują te same wytyczne jak w przypadku Polaków. Wniosek o 500+ oraz RKO można składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Empatia oraz bankowość elektroniczną polskich banków. „Rodzic może również w celu złożenia wniosku zgłosić się na salę obsługi klienta placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu” – informuje ministerstwo rodziny.

W przypadku obywateli Ukrainy konieczne jest dołączenie dokumentu, który potwierdza charakter pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Również w przypadku cudzoziemców wypłata świadczeń takich jak 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wypłacana jest wyłącznie na wskazany przez beneficjenta rachunek bankowy. 

Інформація Міністерства сім'ї

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!