Pierwsi emeryci dostali wyższe świadczenia

Pierwsi emeryci już dostali na swoje konta wyższe przelewy świadczeń. Emerytury i renty wzrosły a o 7%. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1338,44 PLN, a to oznacza, że jest wyższa o prawie 90 złotych w porównaniu z dotychczasowymi stawkami. 

Pierwsi emeryci dostali wyższe świadczenia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2022

Wyższe świadczenia z ZUS

Początek marca, to już tradycyjnie moment, w którym waloryzacja rent i emerytur staje się faktem. Co ważne nie tylko na papierze, ale odczuwalnym przez świadczeniobiorców.

Zgodnie z obowiązującym prawem oraz decyzją rządu, od 1 marca emerytury i renty wzrastają o 7%. To nieco więcej niż ustawowy wskaźnik waloryzacji, z którego wynikała podwyżka na poziomie 5,7%.

Waloryzacja „zjedzona” przez inflację

Podwyżka świadczeń aż o 7% to wyraźna zmiana. Niestety nie wpłynie ona na widoczną poprawę sytuacji finansowej seniorów. Z całą pewnością za jedną emeryturę nie kupią więcej produktów i usług niż w 2021 roku. W czasach, w których inflacja zbliża się do dwucyfrowych wartości, cała waloryzacja została „zjedzona” przez trwającą od kilku miesięcy galopadę cen. Zresztą taka jest natura waloryzacji – jej zadaniem jest łagodzenie szoku wynikającego ze wzrostu cen podstawowych produktów. Tym razem ten ekonomiczny „bezpiecznik” był potrzebny jak nigdy.

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?Michał Górecki


Emerytury i renty 2022

Od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura, renta socjalna i  renta rodzinna wyniosą 1338,44 zł. To oznacza wzrost o prawie 90 złotych. To także o 458 złotych więcej niż w połowie ubiegłej dekady. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej całkowity koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń to ok. 18,4 mld zł., czyli o 7,8 mld zł więcej niż w ubiegłym roku.

Trzynastka i czternastka 2022

Już niebawem, bo w kwietniu 2022 r. zostanie wypłacona obiecana trzynasta emerytura, która jest dodatkowym, corocznym świadczeniem wynikającym z ustawy. Świadczenia wypłacone będą w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1338,44 zł.

Z kolei w drugiej połowie roku, do emerytów trafi także obiecana przez rząd tzw. czternasta emerytura, którą cześć emerytów i rencistów otrzymała pierwszy raz w ubiegłym roku. MRiPS szacuje, że w ramach tegorocznych „czternastek” do emerytów trafi dodatkowo ok. 11,4 mld zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!