Dopłaty do opieki w żłobku – już niebawem!

Zgodnie z ustawą, już 1 kwietnia 2022 roku wchodzi w życie dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub i dziennego opiekuna. Nawet 400 złotych miesięcznie otrzymają rodzice dzieci, które nie zostały zakwalifikowane do wsparcia z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 

Dopłaty do opieki w żłobku – już niebawem!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 marca 2022

Dopłaty do żłobka, klubu dziecięcego, opiekuna

O Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO) sporo napisaliśmy do tej pory w Dzienniku Prawnym. Program ten ruszył bowiem już 1 stycznia 2022 roku. Od 1 kwietnia rusza natomiast uzupełnianie wsparcia, jakie wynika z RKO. Na czym ono ma polegać?

Jak wyjaśnia ministerstwo rodziny, w przypadku dzieci, które nie zostaną objęte pomocą z RKO, np. pierwszych lub jedynych w danej rodzinie, oraz tych, które nie mieszczą się w kryterium wieku. W takiej sytuacji ich rodzice mogą liczyć na dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rozwiązanie to ruszy za niecały miesiąc — 1 kwietnia 2022 r. 

Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!Tyle Polska wydaje na politykę społeczną. To astronomiczna kwota!Martyna Kowalska

Ile wynosi dofinansowanie do żłobka ?

Zgodnie z przepisami dofinansowanie ma wynosić maksymalnie 400 złotych na dziecko miesięcznie. Pomoc państwa nie może jednak przekraczać kwoty faktycznie ponoszonej przez rodziców w danej placówce. 

To oznacza, że jeśli rodzice płacą za żłobek 270 złotych. Dofinansowanie wyniesie dokładnie taką kwotę i ani złotówki więcej. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom” – zauważa resort rodziny. 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do żłobka?

Wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie można składać od 1 kwietnia 2022 roku. Podobnie jak w przypadku 500 plus oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, wymagane dokumenty można wypełnić wyłącznie przez internet. 

W tym przypadku będzie można to zrobić na portalu „Empatia” prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych” – czytamy w komunikacie MRiPS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!