fb

Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?

Pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed wojną, z pewnością będzie bezprecedensową operacją nie tylko logistyczną i humanitarną, ale także prawną. Zobacz jakie zwolnienia podatkowe wobec uchodźców z Ukrainy planuje rząd. 

Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 marca 2022

Zwolnienia podatkowe dla Ukraińców

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów planowane są specjalne rozwiązania, na mocy których obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją do Polski będą mogli liczyć na szereg preferencji podatkowych. 

Wśród nich znalazło się m.in. zwolnienie z podatku od spadków i darowizn od otrzymanej pomocy. Dotyczy to zarówno nabycia tytułem darowizny lub z polecenia darczyńcy konkretnej własności rzeczy bądź różnego rodzaju praw majątkowych.

Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejRząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejMikołaj Frączak

Pomoc dla Ukraińców – dla kogo zwolnienia podatkowe

Resort Finansów stawia sprawę jasno. Zwolnienie o którym mowa będzie obejmowało nie tylko wsparcie osób fizycznych ale także firmy oraz organizacji pozarządowych. 

Wiadomo już, że nie będą miały tu zastosowania ograniczenia kwotowe. Mało tego stosowanie skorzystanie z tego prawa nie będzie się wiązało z żadnymi formalnościami po stronie uchodźców. To oznacza, że w związku z trzymaną pomocą materialną lub niematerialną nie będą musieli zgłaszać się do skarbówki. 

Jak długo preferencje dla uchodźców?

Preferencja, o której mowa ma obowiązywać od 24 lutego (czyli dnia rozpoczęcia wojny) do 30 czerwca 2022. Gdyby wspomniane przepisy nie weszły w życie, to zgodnie z obowiązującym prawem uchodźcy musieliby… zapłacić podatek od darowizn, których wartość otrzymana od jednej osoby przekroczyłaby 4.902 złote w okresie pięciu lat. 

Zwolnienie uchodźców z podatku PIT od udostępnienia mieszkania

MF informuje także, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski na skutek działań wojennych mogą liczyć także na zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) od świadczeń uzyskanych od osób fizycznych i firm. W związku z tym nie będą płacić PIT od pomocy polegającej np. na udostępnieniu lokalu mieszkalnego, zapewnieniu wyżywienia oraz sfinansowaniu leczenia. Preferencja obowiązywać będzie od 24 lutego do  31 grudnia 2022 r.” - wyjaśnia resort finansów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?
Zasiłki

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?

Osobom z niepełnosprawnością przysługują różne formy wsparcia. Często ze względu na stan zdrowia mają ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej, zdarza się także, że wydatki związane z ...
Digital marketing - trendy na 2023 rok
firma

Digital marketing - trendy na 2023 rok

Początek każdego roku zwykle przynosi ze sobą wiele rozmów o nadchodzących trendach — reguła ta dotyczy właściwie wszystkich branż. Na podobnych zasadach działa marketing internetowy — tym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!