Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?
Pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed wojną, z pewnością będzie bezprecedensową operacją nie tylko logistyczną i humanitarną, ale także prawną. Zobacz jakie zwolnienia podatkowe wobec uchodźców z Ukrainy planuje rząd.
- Michał Górecki
- /
- 8 marca 2022
Zwolnienia podatkowe dla Ukraińców
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów planowane są specjalne rozwiązania, na mocy których obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją do Polski będą mogli liczyć na szereg preferencji podatkowych.
Wśród nich znalazło się m.in. zwolnienie z podatku od spadków i darowizn od otrzymanej pomocy. Dotyczy to zarówno nabycia tytułem darowizny lub z polecenia darczyńcy konkretnej własności rzeczy bądź różnego rodzaju praw majątkowych.
Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejMikołaj Frączak
Pomoc dla Ukraińców – dla kogo zwolnienia podatkowe
Resort Finansów stawia sprawę jasno. Zwolnienie o którym mowa będzie obejmowało nie tylko wsparcie osób fizycznych ale także firmy oraz organizacji pozarządowych.
Wiadomo już, że nie będą miały tu zastosowania ograniczenia kwotowe. Mało tego stosowanie skorzystanie z tego prawa nie będzie się wiązało z żadnymi formalnościami po stronie uchodźców. To oznacza, że w związku z trzymaną pomocą materialną lub niematerialną nie będą musieli zgłaszać się do skarbówki.
Jak długo preferencje dla uchodźców?
Preferencja, o której mowa ma obowiązywać od 24 lutego (czyli dnia rozpoczęcia wojny) do 30 czerwca 2022. Gdyby wspomniane przepisy nie weszły w życie, to zgodnie z obowiązującym prawem uchodźcy musieliby… zapłacić podatek od darowizn, których wartość otrzymana od jednej osoby przekroczyłaby 4.902 złote w okresie pięciu lat.
Zwolnienie uchodźców z podatku PIT od udostępnienia mieszkania
MF informuje także, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski na skutek działań wojennych mogą liczyć także na zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) od świadczeń uzyskanych od osób fizycznych i firm. „W związku z tym nie będą płacić PIT od pomocy polegającej np. na udostępnieniu lokalu mieszkalnego, zapewnieniu wyżywienia oraz sfinansowaniu leczenia. Preferencja obowiązywać będzie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.” - wyjaśnia resort finansów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.