Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiej

Władze w Warszawie zmieniają procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiej dla samochodów ciężarowych – informuje KPRM. Chodzi o maksymalne ułatwienie wjazdu na teren Ukrainy samochodów wiozących pomoc humanitarną. Wiadomo, że tego typu transportów będzie coraz więcej.

Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiej
 • Mikołaj Frączak
 • /
 • 7 marca 2022

Łatwiejsze procedury na granicach

W związku z coraz większym zaangażowaniem różnego rodzaju organizacji, samorządów, firm, instytucji oraz osób fizycznych w niesienie pomocy walczącej Ukrainie, rząd zdecydował maksymalnie uprościć procedurę przekraczania granicy dla samochodów ciężarowych wiozących pomoc humanitarną. 

Zgodnie z przyjętymi zasadami, ułatwienia obowiązują na dwóch przejściach granicznych – Korczowa-Krakowiec oraz w Dorohusk-Jagodzin. 

Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!Czas pracy kierowców. Rząd wprowadza ODSTĘPSTWA!Michał Górecki

Jak szybko przekroczyć granicę polsko-ukraińską?

Uproszczone zasady przekraczania granicy są ograniczone do konkretnego rodzaju transportu. Mowa wyłącznie o samochodach ciężarowych wjeżdżających na teren Ukrainy. Mimo ułatwień, nie zmienia się wymóg posiadania przez kierowcę ważnego paszportu. 

Aby skorzystać z szybkiej ścieżki przekraczania granicy należy wcześniej wypełnić oraz przesłać formularz, który został udostępniony na administrowanej przez rząd stronie internetowej. www.pomagamukrainie.gov.pl.

Aby wysłać dokument koniecznie należy podpisać go za pomocą profilu zaufanego. 

Odprawa graniczna pomocy humanitarnej

W ocenie ministra KPRM Michała Dworczyka - „Udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur”.

Wypełnienie i przesłanie formularza za pośrednictwem profilu zaufanego ma charakter wyłącznie jednorazowy. Jeśli pojawi się konieczność zmiany danych, wówczas formularz będzie trzeba wypełnić i wysłać raz jeszcze. 

  Po przesłaniu formularza, na wskazany adres poczty elektronicznej przesłane zostaną dwa dokumenty tzw. „potwierdzenie” w pliku pdf oraz „oznaczenie” z unikatowym numerem. Drugi z wymienionych dokumentów należy wydrukować w formacie A4 i umieścić w widocznym miejscu przy przedniej szybie ciężarówki, najlepiej w prawym górnym rogu. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!