Historia i teraźniejszość – są konkrety ws. nowego przedmiotu szkolnego

Minister Edukacji i Nauki podpisał kilka projektów rozporządzeń, które rzucają nowe światło na nowy przedmiot szkolny „historia i teraźniejszość”. Kto będzie mógł uczyć nowego przedmiotu? Jaki jest harmonogram jego wprowadzenia? Odpowiadamy...

Historia i teraźniejszość – są konkrety ws. nowego przedmiotu szkolnego
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 marca 2022

Historia i teraźniejszość – w jakich szkołach?

Historia i teraźniejszość ma zastąpić w liceach i technikach przedmiot „wiedza o społeczeństwie”. Taka sama zmiana zaplanowana została w szkołach branżowych pierwszego stopnia. 

W przypadku liceów ogólnokształcących nowy przedmiot będzie wprowadzony w wymiarze dwóch godzin tygodniowo w klasie pierwszej oraz jednej godziny w drugiej. Z kolei w technikach tzw. „HiT” będzie obejmował jedną godzinę w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej. Uczniowie szkół branżowych pierwszego stopnia będą mieli styczność z przedmiotem wyłącznie w klasie pierwszej w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Anna Malinowska

Od kiedy historia i teraźniejszość w szkołach?

MEiN zapowiada, że nowy przedmiot będzie wprowadzany stopniowo. Zadebiutuje w szkołach ponadpodstawowych już w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Zmiana obejmie jedynie tych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają edukację w szkołach średnich. 

Kwalifikacji dla nauczycieli historii i teraźniejszości

Zgodnie z decyzją resortu odpowiedzialnego za oświatę, nowego przedmiotu będą mogli uczyć ci nauczyciele, którzy posiadają obecnie kwalifikacje do nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. 

Ministerstwo planuje kursy doskonalące dla nauczycieli, które mają ruszyć w czerwcu 2022 roku. 

Kurs będzie prowadzony online i będzie dostępny na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Szkolenie będzie zorganizowane kaskadowo – w pierwszej kolejności zostaną przygotowani nauczyciele konsultacji/doradcy z placówek doskonalenia nauczycieli, którzy następnie będą prowadzić szkolenie dla nauczycieli nowego przedmiotu” – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Do tego czasu dla nauczycieli mają zostać przygotowane materiały w wersji elektronicznej, które będzie można wykorzystać w trakcie zajęć z uczniami w roku szkolnym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!