Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?

Każde dziecko w wieku szkolnym ma prawo do kontynuacji nauki w szkołach na terenie Polski. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomina, że dzieci oraz młodzież między 7. a 18. rokiem życia mogą korzystać zarówno z nauki jak i opieki dokładnie na takich samych warunkach, jak polscy uczniowie. System edukacji musi się jednak zmierzyć z wieloma barierami, w tym przede wszystkim językową. 

Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 marca 2022

Jak zapisać ukraińskiego ucznia do polskiej szkoły

W tym wypadku nie ma zbyt wielu formalności. Rodzice muszą jedynie zgłosić dziecko do szkoły i wypełnić wymagane dokumenty. Jeśli dana placówka nie dysponuje miejscem, gmina ma obowiązek skierować ucznia do innej szkoły na swoim terenie. To oznacza, że samorządy w Polsce muszą jasno ustalić które szkoły będą zaangażowane w przyjęcie ukraińskich dzieci. 

Ukraiński uczeń w szkole w Polsce

Pamiętajmy, że przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest już dawno sprecyzowane i uregulowane w polskim prawie na poziomie ustawowym. Zupełnie bez znaczenia pozostaje podstawa prawna, na jakiej uczeń przebywa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jak pomóc ukraińskim uczniom

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że każdy cudzoziemiec, który nie zna języka polskiego w wystarczającym stopniu, który umożliwi im korzystanie z nauki w szkole, może uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z naszego języka. Mało tego, może realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego. W takim wypadku cały proces nauczania jest dopasowany do konkretnych potrzeb oraz możliwości ucznia z zagranicy. 

Uczniowie z Ukrainy mogą także skorzystać z pomocy osoby, która włada w języku kraju pochodzenia. W tym przypadku będzie to nie tylko ukraiński, ale także rosyjski – szczególnie w przypadku uczniów przybyłych ze wschodnich i południowych obwodów Ukrainy. 

W tej sytuacji ogromna odpowiedzialność spoczywa na barkach dyrektora szkoły. To on podejmuje decyzję o przyznaniu formy pomocy, w uzgodnieniu z organem, który prowadzi daną szkołę. 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich uczniów

Uczniowie przybywający z Ukrainy, często mierzą się z wieloma problemami. Musieli przecież porzucić dotychczasowe życie, opuścić dom, przyjaciół, szkołę. Choćby z tego powodu istnieje ogromna potrzeba pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z prawem, młodzi uchodźcy są objęci takim wsparciem w ramach placówki, do której uczęszczają. Jej organizacją zajmuje się dyrektor szkoły.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!