Węgiel z Rosji nadal transportowany do Polski. Przejścia Polska-Rosja otwarte

Mateusz Morawiecki opowiedział się, na spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, za pogłębianiem sankcji wobec Rosji. Miałoby to objąć także import węgla. Jest to jednak apel do Brukseli, by ta ogłosiła takie sankcje. Morawiecki, jak stwierdził, nie chce podejmować takiej decyzji samodzielnie. Sankcje zaczynają już jednak doskwierać biznesowi w przygranicznym Kaliningradzie.

Węgiel z Rosji nadal transportowany do Polski. Przejścia Polska-Rosja otwarte
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 marca 2022

Ruch towarowy Polska-Rosja ma się świetnie 

Tymczasem ruch towarowy na przejściach drogowych z Rosją w obydwu kierunkach odbywa się bez zakłóceń. Nie odnotowano opóźnień w przewozach. Liczba odprawianych pojazdów na drogowych przejściach granicznych pozostaje na stałym poziomie. Wszystkie wjeżdżające samochody ciężarowe prześwietlane są skanerem RTG i poddawane kontroli. 

Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?Krzysztof Szczepanik

Informuje o tym rzecznik prasowa olsztyńskiego KAS, Marta Rosiak. Podobnie, ruch pociągów na Kolejowym Przejściu Granicznym w Braniewie nie zmienił się. Dziennie na terytorium UE przez Oddział Celny w Braniewie wjeżdża 4-5 pociągów, około 185 wagonów.

Węgiel z Rosji nadal transportowany do Polski

W zdecydowanej większość to transporty z węglem. Kupują go potem głównie ciepłownie na wschodzie kraju. Sporo węgla jest także rozprowadzane wśród odbiorców indywidualnych. 

Dystrybucją detaliczną węgla rosyjskiego zajmuje się jedna z trójmiejskich firm. W ubiegłym roku import węgla z Rosji to było ponad 10 milionów ton. Z tego w granicach 3 milionów ton przejechało przez stację w Braniewie bezpośrednio z Obwodu Kaliningradzkiego. 

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska

Przez stację graniczną wjeżdża także skroplony gaz. Ten ostatni produkt jedzie do znajdującego się również w Braniewie, terminalu należącego do rosyjskiej firmy. 

Przejścia graniczne Rosja-Polska pozostają otwarte

Przez towarowe przejście graniczne w Braniewie przejeżdżają także bez ograniczeń pociągi z towarami importowanymi do Polski (i dalej do krajów Unii) z Chin. Czy jednak będzie to tak wyglądało w najbliższej przyszłości? Nie wiadomo. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński powiedział bowiem, że przejścia graniczne z Rosją w Obwodzie Kaliningradzkim mogą zostać zamknięte. 

Obecnie zaopatrzenie do Obwodu dociera przez kraje bałtyckie. Łatwo psujące się towary jadą przez Litwę. To jednak dotyczy głównie transportu żywności. 

Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Anton Alichanow, w wypowiedzi dla kaliningradzkich mediów, powiedział, że problemy z dostawami importowanych surowców i komponentów mogą już niebawem negatywnie wpłynąć na zatrudnienie w przemyśle kaliningradzkim. 

Bezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźnikówBezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźnikówMichał Górecki

Dotyczyłoby to przede wszystkim firmy Avtotor – montowni samochodów BMW. Firma miała już doświadczyć zakłóceń w dostawach komponentów. Może to wpłynąć na wstrzymanie montażu samochodów. 

Kłopoty z materiałami ma też wiele tamtejszych firm budowlanych. Praktycznie wstrzymane zostały dostawy materiałów pochodzących z importu lub wyprodukowanych z importowanych komponentów. Powodem zawieszenia jest gwałtowne osłabienie rubla. Wielu dostawców nadal realizuje dostawy, ale po "nowych" cenach. Jednocześnie firmy z Polski czy Litwy same wprowadzają ograniczenia w eksporcie do obwodu swoich wyrobów. Litwini nie zezwolili choćby na import do obwodu części zamiennych, a jedna z firm polskich odmówiła dostarczenia dużej jednostki sprzętu budowlanego. 

Co z meczami w Kaliningradzie?

Już teraz swoje kłopoty zgłaszają organizatorzy meczów mistrzostw świata w siatkówce męskiej. Sześć meczów wrześniowego czempionatu miało się odbyć w Kaliningradzie. Teraz hala będzie stała pusta i pozostaje otwarte pytanie, kto nowy obiekt utrzyma. Tego rodzaju problemy mogą dotyczyć także innych dziedzin gospodarki obwodu. Stąd gubernator powołał sztab specjalistów, który ma ocenić gospodarcze konsekwencje sankcji. 

Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Monika Świetlińska

Elementem mającym podnosić mieszkańców obwodu na duchu jest choćby przemalowanie oficjalnych barw tutejszego lotniska. Do tej pory barwy oficjalne portu lotniczego Chrabrowo pod Kaliningradem to była żółć i błękit. Zbytnio jednak kojarzyły się one z Ukrainą. Obecne więc barwy to czerwono – błękitne.  

Wielkie światowe marki uciekają z Rosji

Tymczasem w głębi Rosji fabryka Hyundai w St. Petersburgu zawiesiła produkcję z powodu braku części. Po rozpoczęciu agresji na Ukrainę także kilka kolejnych firm samochodowych ogłosiło, że przestanie dostarczać swoje produkty do Rosji.

To dotyczy maszyn produkcji Volkswagen – również ze wszystkimi markami takimi jak Skoda, Audi, Lamborghini, Bentley i Ducati. General Motors (produkujący samochody Buick, Cadillac, Chevrolet i GMC) zawiesił eksport swoich samochodów do Rosji, a Daimler Truck zamroził współpracę z rosyjskim KAMAZ-em. Zakończyła też swoją działalność w Rosji, IKEA.

Putin orędownikiem pokoju — kto mówi inaczej posiedzi 15 lat

Także w całej Rosji szkoły dostały specjalną instrukcję do przedstawienia uczniom 4 i 9 klasy. Na specjalnej lekcji historii ma być przedstawiona putinowska interpretacji „przymuszenie do pokoju” Ukrainy – jak się przedstawia agresję wojsk rosyjskich.

Nie pomagaj Rosji. Nie publikuj zdjęć i filmów naszych wojskNie pomagaj Rosji. Nie publikuj zdjęć i filmów naszych wojskMonika Świetlińska

Równolegle duma rosyjska wprowadziła specjalny zestaw kar za „podważanie sensu akcji antyfaszystowskiej w Ukrainie”. Najwyższym wymiarem kary jest nawet 15 lat więzienia.  

Rubel na dnie?

Tymczasem oficjalny kurs rubla wobec złotówki w kaliningradzkich bankach doszedł już do 27 za 1 PLN. Jeszcze parę lat temu za jednego złotego płaciło się nawet 9 rubli. 27:1 to jednak oficjalny kurs banku centralnego. W żadnym kaliningradzkim kantorze (jak twierdzą tamtejsi dziennikarze) praktycznie nie sposób kupić żadnej waluty obcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!