Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!

Kompletna bzdura! — tak policja odniosła się do pojawiających się w internecie informacji o rzekomych gwałtach i włamaniach do mieszkań, których sprawcami mieliby być uchodźcy przekraczający wschodnią granicę Polski. Policja apeluje o rozsądek.

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 marca 2022

Fake newsy zalewają internet

Rzekome gwałty na kobietach i plądrowanie mieszkań przez uchodźców – m.in. takie informacje pojawiły się w ostatnim czasie w internecie. Policja informuje, że są one kompletną bzdurą. Niestety, powielanie tego typu plotek, to nie tylko wyraz nieodpowiedzialności. Mogą bowiem prowadzić do paniki oraz doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. 

Policja apeluje o rozsądek. Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując takie niesprawdzone informacje możecie stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie!” - komentuje Policja w komunikacie. 

Fake newsy na obszarach przygranicznych

W ostatnich godzinach policja zauważyła powielane w szybkim tempie nieprawdziwe informacje. Ich autorzy sugerują, że bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych jest zagrożone. Najwięcej z nich dotyczyło powiatu tomaszowskiego oraz hrubieszowskiego. „Z całą stanowczością dementujemy te pseudoinformacje! W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przestępstw kryminalnych typu napaści, gwałty czy plądrowanie mieszkań!” - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. 

Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Monika Świetlińska

Większość uchodźców to kobiety z dziećmi oraz studenci

Policja zauważa, że większość osób szukających schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej to kobiety i dzieci. 

Pojawiają się także obcokrajowcy innej narodowości, ale są to głównie zagraniczni studenci kształcący się na ukraińskich wyższych uczelniach. Funkcjonariusze zauważają, że również oni chcą uciec przed brutalną wojną i wrócić do swoich domów. Droga przez Polskę dla wielu z nich jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Niestety wczoraj zwłaszcza wieczorem doszło manipulacji i dużej ilości fake newsów na temat zarówno samych uchodźców jak i rzekomych zdarzeń kryminalnych, których mieliby się dopuszczać. Jest to mówiąc wprost kompletna bzdura!” - brzmi dementi lubelskiej policji. 

Nieprawdziwe informacje prowadzą do paniki

O tym jak zgubne mogą być fake newsy, można było się przekonać w ostatnich dniach. Policja przypomina brak paliwa na niektórych stacjach, spowodowany panicznym zachowaniem wielu kierowców. 

W pierwszych kilkudziesięciu godzinach po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, przed stacjami paliw ustawiały się długie kolejki osób, które chciały zatankować. To jednak i tak bardzo łagodny scenariusz. W ocenie policji takie działania mogą mieć zdecydowanie bardziej niebezpieczne konsekwencje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!