Nielegalne zbiegowisko to przestępstwo. Jaka kara za nie grozi?

Środowisko pseudokibiców nadal jest poważnym problemem, który angażuje sporo sił i środków ze strony służb porządkowych, w szczególności policji. W polskim prawie istnieje pojęcie „nielegalnego zbiegowiska”, za które przewidziana jest nawet kara więzienia – przypominają funkcjonariusze z Pomorza.

Nielegalne zbiegowisko to przestępstwo. Jaka kara za nie grozi?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 marca 2022

Nielegalne zbiegowisko – przykłady

W miniony weekend pomorscy policjanci otrzymali zgłoszenie o grupie mężczyzn, prawdopodobnie ze środowiska pseudokibiców, którzy zajmowali drogę krajową w Rumii. Stwarzali zagrożenie dla ruchu i wykazywali się agresją wobec siebie. Podobne zdarzenia co jakiś czas mają miejsce w różnych miejscach Polski i wymagają szybkiej i zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy.

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Michał Górecki

Pseudokibice zatrzymani

W tym przypadku policjanci skierowani na miejsce zatrzymali sześciu mężczyzn, którzy natychmiast trafili do aresztu i pozostają do dyspozycji śledczych. Wstępnie, sprawa została zakwalifikowana jako „nielegalne zbiegowisko”. Mało osób ma świadomość, że zgodnie z kodeksem karnym, takie działanie jest kwalifikowane jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności. 

Jaka kara za udział w nielegalnym zbiegowisku?

Zgodnie z artykułem 254 §1 Kodeksu karnego Kto bierze czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” .

Kara może być bardziej surowa, jeśli następstwem takiego zdarzenia jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wówczas uczestnik nielegalnego zbiegowiska musi liczyć się nawet z pięcioletnim pozbawieniem wolności. 

To jednak nie wszystko. Według artykułu 254a  Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!