Policyjna infolinia dla uchodźców. Gdzie dzwonić w razie kłopotów?

Uchodźcy przybywający do Polski w znakomitej większości spotykają się z życzliwością i pomocą. Niestety, jak wszędzie mogą spotkać się z ludźmi złej woli, którzy mogą wykorzystać ich trudne położenie. M.in. z tego powodu Komenda Główna Policji uruchomiła specjalne telefony dyżurne oraz adresy e-mail.

Policyjna infolinia dla uchodźców. Gdzie dzwonić w razie kłopotów?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 marca 2022

Infolinia dla uchodźców w niebezpieczeństwie

Jak informuje Komenda Główna Policji, uruchomione zostały telefony oraz maile dla uchodźców oraz Polaków wiedzących o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą ich spotkać. Kontakt jest dedykowany osobom które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy”.

Specjalny numer dla uchodźców

W trosce o uchodźców przebywających na terenie RP, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 123 07) oraz skrzynkę e-mail: [email protected].

Tą drogą można zgłaszać oraz uzyskać informacje oraz wsparcie w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach. Mowa np. o przypadkach zaginięć osób, które przekroczyły granicę Polski uciekając przed rosyjską agresją.

Specjalna jednostka KGP stale monitoruje działania prowadzone przez funkcjonariuszy policji w całym kraju, m.in. w zakresie poszukiwania zaginionych ludzi oraz współpracuje w tym zakresie z administracją rządową, publiczną oraz organizacjami NGO. 

Infolinia ws. handlu ludźmi

Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: [email protected] można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Obsługę mailową uzupełnia infolinia pod numerem 47 72 56 502 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 56 502). Tą samą drogą można zgłaszać m.in. przestępstwa seksualne. 

Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw” – informuje policja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!