Policja: Oszuści żerują na pomocy dla uchodźców

Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Niestety, w ostatnim czasie zdarza się, że żerują na akcjach pomocy dla uchodźców. Policja apeluje o zachowanie czujności.

Policja: Oszuści żerują na pomocy dla uchodźców
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 marca 2022

Jak oszuści żerują na uchodźcach?

Policja otrzymuje już zgłoszenia od osób, które wykorzystują sytuację na wschodniej granicy, by dorobić się na krzywdzie innych. Policja apeluje o wspieranie zweryfikowanych i prawdziwych akcji pomocowych.

Funkcjonariusze podają jeden z przykładów z ostatnich dni. We wtorek, 8 marca policjanci otrzymali informacje o nieuczciwej osobie proponującej przewóz trzyosobowej rodziny z Ukrainy do Polski. Mężczyzna zaoferował, że zrobi to za zwrot kosztów paliwa. Obliczył je na 800 złotych. Osoby pragnące nieść pomoc poszkodowanym nawiązały z nim kontakt poprzez portal społecznościowy. Niestety, po wpłacie środków na konto, kontakt się urwał. Kierowca nie wywiązał się z umowy. 

W takich przypadkach, odnalezienie oszusta nie zawsze jest możliwe. Przekazywanie środków na konta nieznanych nam osób, szczególnie poznanych w internecie jest obecnie wysoce niebezpieczne. 

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska

Weryfikuj zbiórki

Trzeba przyznać, że w obecnej, trudnej sytuacji wielu Polaków zdecydowało się pomóc Ukraińcom na wiele sposobów. I to jest godne pochwały. Warto przy tym zachować czujność oraz pamiętać, że nie brakuje osób, które są gotowe wykorzystać obecne, trudne okoliczności w celu nieuczciwego wzbogacenia się. 

Gdzie szukać wiarygodnych zbiórek na rzecz uchodźców?

Policja oraz specjaliści od akcji pomocowych zachęcają, by kierować pieniądze do znanych nam organizacji lub innych podmiotów działających na rzecz uchodźców. Innym sposobem jest wspieranie lokalnych inicjatyw organizowanych np. przez samorządy, szkoły lub instytucje, które organizują wsparcie w bliskim nam otoczeniu dla przybyszów z Ukrainy.

W skali ogólnopolskiej, wiarygodną oraz sprawdzoną listę zbiórek na rzecz uchodźców można znaleźć na prowadzonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów https://www.pomagamukrainie.gov.pl.

W każdym przypadku, w którym jakaś zbiórka lub inicjatywa pomocy Ukraińcom wydaje nam się podejrzana, powinniśmy zgłosić taki przypadek do najbliższej komendy policji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!