13-latek za kółkiem, obok pijany ojciec

Do Sądu Rodzinnego i Nieletnich trafi sprawa 13-letniego chłopca, który prowadził samochód mimo braku uprawnień. Na fotelu pasażera siedział jego pijany ojciec, który również będzie musiał odpowiedzieć za swoje naganne zachowanie.

13-latek za kółkiem, obok pijany ojciec
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 marca 2022

13-latek prowadził samochód

Policjanci z Oławy zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki ford. Mieli ku temu powody. Kierujący hamował na prostej drodze, jechał bardzo wolno, co jakiś czas zygzakowatym torem. To co dodatkowo zaniepokoiło funkcjonariuszy to fakt, że kierowca „był ledwo widoczny zza kierownicy”. 

W czasie kontroli prawda wyszła na jaw. Samochód prowadził 13-letni chłopiec z Oławy. Usiadł za kółko w trosce o bezpieczeństwo pijanego ojca. Chciał zawieźć go do domu. Badanie alkomatem wykazało, że ojciec miał w organizmie przeszło 2 promile alkoholu w organizmie. Przyznał się, że oddał synowi kluczyki, mając świadomość, że chłopie z oczywistych względów nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu. Tym samym naraził go na ogromne niebezpieczeństwo. 

Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaPijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaMartyna Kowalska

Prowadzenie samochodu przez dziecko – jakie konsekwencje?

Nieletni odpowie za jazdę bez uprawnień przed sądem rodzinnym. Za swoje czyny będzie musiał także odpowiedzieć ojciec dziecka. 

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni, sprawa trafia do sądu rodzinnego” – tłumaczy policja. 

Karą za taki występek może być sądowny zakaz prowadzenia pojazdów aż do ukończenia 21. roku życia. Osoba, która na to pozwala, musi się liczyć z mandatem do 300 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!