Oszukały dziesiątki osób „na wakacyjny apartament”. Są już w rękach policji

Mazowiecka policja zatrzymała oszustki, które wyłudzały zaliczki za wynajem lub sprzedaż apartamentów nad morzem. Wiadomo, że ich ofiarą padło przynajmniej 75 osób. Dwie kobiety podejrzane o ten proceder są już w areszcie. Grozi im nawet 8 lat więzienia. 

Oszukały dziesiątki osób „na wakacyjny apartament”. Są już w rękach policji
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 marca 2022

Oszustwo „na apartament”

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grójcu ustalili tożsamość i zatrzymali dwie kobiety, które dokonały szeregu oszustw, korzystając z portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Oferowały wynajem apartamentów oraz mieszkań zlokalizowanych w nadmorskich kurortach. Przy okazji sprzedawały różne towary. Policja wymienia m.in. motorynkę i trampolinę. 

13-latek za kółkiem, obok pijany ojciec13-latek za kółkiem, obok pijany ojciecMartyna Kowalska


Wyłudzanie zaliczek na wczasy

Oszustki wykorzystywały w swoich działaniach zdjęcia prawdziwych lokali, które pochodziły z innych ofert. Osoby zainteresowane wakacjami nad morzem wpłacały zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcami się urywał. „Sprawcy działali od czerwca do października 2021 roku, w szczycie sezonu wakacyjnego, gdy zainteresowanie pobytem w miejscowościach wypoczynkowych jest bardzo duże” – informuje policja.

Policja ustaliła, że za serią oszustw, w wyniku których straty poniosło minimum 75 osób, stały 26- i 30-latka. Obie mieszkały na terenie miasta Grójec. Tamtejszy sąd rejonowy zdecydował o zatrzymaniu kobiet na trzy miesiące w areszcie. Obecnie ustalana jest łączna wysokość strat, jakie poniosły ofiary procederu. W ocenie policji sprawa ma charakter rozwojowy. Nie jest wykluczone, że oszukanych osób jest znacznie więcej. 

Ile grozi za oszustwa w internecie?

Oszustwa w przestrzeni wirtualnej niosą za sobą realną karę. W przypadku młodych mieszkanek Grójca mowa o zagrożeniu ośmioletnim pobytem w więzieniu. 

Policja zachęca by za każdym razem, kiedy widzimy atrakcyjną ofertę wakacyjnego pobytu, dokładnie weryfikować miejsce oraz właściciela obiektu. Dobrym pomysłem jest równoległe szukanie danego pensjonatu, hotelu czy ośrodka wypoczynkowego w internecie. Wówczas prawdziwość ogłoszenia szybko można zweryfikować np. drogą telefoniczną. Zwykle nie zabiera to wiele czasu, ale pozwala zaoszczędzić niemałe środki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!