fb

Oszukały dziesiątki osób „na wakacyjny apartament”. Są już w rękach policji

Mazowiecka policja zatrzymała oszustki, które wyłudzały zaliczki za wynajem lub sprzedaż apartamentów nad morzem. Wiadomo, że ich ofiarą padło przynajmniej 75 osób. Dwie kobiety podejrzane o ten proceder są już w areszcie. Grozi im nawet 8 lat więzienia. 

Oszukały dziesiątki osób „na wakacyjny apartament”. Są już w rękach policji
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 marca 2022

Oszustwo „na apartament”

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grójcu ustalili tożsamość i zatrzymali dwie kobiety, które dokonały szeregu oszustw, korzystając z portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Oferowały wynajem apartamentów oraz mieszkań zlokalizowanych w nadmorskich kurortach. Przy okazji sprzedawały różne towary. Policja wymienia m.in. motorynkę i trampolinę. 

13-latek za kółkiem, obok pijany ojciec13-latek za kółkiem, obok pijany ojciecMartyna Kowalska


Wyłudzanie zaliczek na wczasy

Oszustki wykorzystywały w swoich działaniach zdjęcia prawdziwych lokali, które pochodziły z innych ofert. Osoby zainteresowane wakacjami nad morzem wpłacały zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcami się urywał. „Sprawcy działali od czerwca do października 2021 roku, w szczycie sezonu wakacyjnego, gdy zainteresowanie pobytem w miejscowościach wypoczynkowych jest bardzo duże” – informuje policja.

Policja ustaliła, że za serią oszustw, w wyniku których straty poniosło minimum 75 osób, stały 26- i 30-latka. Obie mieszkały na terenie miasta Grójec. Tamtejszy sąd rejonowy zdecydował o zatrzymaniu kobiet na trzy miesiące w areszcie. Obecnie ustalana jest łączna wysokość strat, jakie poniosły ofiary procederu. W ocenie policji sprawa ma charakter rozwojowy. Nie jest wykluczone, że oszukanych osób jest znacznie więcej. 

Ile grozi za oszustwa w internecie?

Oszustwa w przestrzeni wirtualnej niosą za sobą realną karę. W przypadku młodych mieszkanek Grójca mowa o zagrożeniu ośmioletnim pobytem w więzieniu. 

Policja zachęca by za każdym razem, kiedy widzimy atrakcyjną ofertę wakacyjnego pobytu, dokładnie weryfikować miejsce oraz właściciela obiektu. Dobrym pomysłem jest równoległe szukanie danego pensjonatu, hotelu czy ośrodka wypoczynkowego w internecie. Wówczas prawdziwość ogłoszenia szybko można zweryfikować np. drogą telefoniczną. Zwykle nie zabiera to wiele czasu, ale pozwala zaoszczędzić niemałe środki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!