Plaga wypalania traw. Sprawcy nie boją się kar?

Słoneczna pogoda i brak opadów – w takich warunkach w marcu bardzo często dochodzi do wypalania traw na łąkach. Tylko w jednym województwie – świętokrzyskim, jednego dnia strażacy musieli interweniować przeszło sto razy. Sprawców nie odstrasza potencjalne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Zdają się też nie przejmować karą wieloletniego więzienia oraz utratą unijnych dotacji.

Plaga wypalania traw. Sprawcy nie boją się kar?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 marca 2022

Wypalanie traw jest niedozwolone

Ogień na porośniętych trawą łąkach i nieużytkach rozprzestrzenia się bardzo szybko. Czasem prędkość żywiołu uniemożliwia skuteczną ucieczkę nie tylko dla zwierząt, ale także dla samych sprawców nagannego postępowania. 

Dość powiedzieć, że praktykowanie tego typu „prac porządkowych” wywołuje poważne szkody dla środowiska – atmosfery, flory i fauny. Warto wspomnieć w tym miejscu pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym sprzed dwóch lat. Wówczas sama walka z niszczycielskim żywiołem trwała przeszło dwa tygodnie. Ogień doprowadził do nieodwracalnych strat w tamtejszym ekosystemie. 

Apele jednak nie pomagają. W dalszym ciągu wypalanie traw jest praktykowane, a strażacy mają pełne ręce roboty. Kilka dni temu, tylko jednego dnia świętokrzyscy strażacy musieli interweniować w związku z pożarami traw przeszło sto razy. 

Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska

Wypalanie traw przynosi szkody w rolnictwie

Wbrew obiegowej opinii, wypalanie łąk wcale nie wpływa na szybszy odrost trawy. W wyniku działania wysokiej temperatury oraz powstawania toksycznych związków chemicznych, gleba zostaje wyjałowiona, czyli pozbawiona cennych substancji, które są istotne dla jakości ziemi. Oprócz warstwy próchnicy giną także małe zwierzęta żyjące na łąkach oraz owady – m.in. pożyteczne pszczoły i trzmiele. 

Wypalanie traw jest karalne. Potężne sankcje

Zgodnie z ustawami o ochronie przyrody oraz o lasach obowiązuje bezwzględny zakaz wypalania zarówno łąk jak i pastwisk. Jeśli występek będzie się kwalifikował jedynie do wykroczenia, oprócz aresztu, grozi grzywna sięgająca 20 tysięcy złotych. 

Jeśli jednak wypalanie trawy spowoduje pożar, zniszczenia zabudowań lub utraty zdrowia lub życia człowieka, wówczas zgodnie z kodeksem karnym sprawca może trafić nawet na 10 lat do więzienia.

Sprawcy wypalania traw mogą także stracić dotacje unijne w związku z prowadzoną działalnością rolniczą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: kary

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!