Podtrzymano stopnie alarmowe na terenie RP

Są nowe zarządzenia dotyczące trzeciego stopnia alarmowego w cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP) na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na obszarze województw lubelskiego i podkarpackiego. W obu przypadkach zostały one przedłużone. Do kiedy?

Podtrzymano stopnie alarmowe na terenie RP
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 marca 2022

Jakie obowiązują stopnie alarmowe w Polsce?

Decyzję w sprawie nowych zarządzeń dotyczących obowiązywania stopni alarmowych podjął premier Mateusz Morawiecki. Zarówno stopień alarmowy dla cyberprzestrzeni (CHARLIE-CRP) dla całego kraju oraz BRAVO dla województw graniczących z Ukrainą mają obowiązywać przynajmniej do 31 marca 2022 roku do godziny 23:59. 

Przypomnijmy, na mocy przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych premier może wprowadzać stopnie alarmowe. W tym przypadku osobno w zakresie cyberbezpieczeństwa jak również zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Rusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówRusza system nadawania numerów PESEL uchodźcom. Apel do UkraińcówAnna Malinowska

 

Co to jest CHARLIE-CRP?

Stopień CHARLIE-CRP ogranicza się wyłącznie do zagrożeń w zakresie cyberprzestrzeni. Jest trzecim, w czterostopniowej skali przewidzianej przez ustawę. Jak tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu”.

Stopień ten przewiduje całodobowe dyżury administratorów najważniejszych organizacji i systemów oraz personelu, który może podejmować kluczowe decyzje w sprawach bezpieczeństwa. Prawo w tym przypadku zwraca uwagę na konieczność przeglądu zasobów i ich wykorzystania, gdyby doszło do ataku w cyberprzestrzeni. Ważne jest także przygotowanie oraz uruchomienie odpowiednich planówawaryjnych, które zapewniają ciągłość działania krytycznej infrastruktury.

Co to jest stopień BRAVO? 

Stopień BRAVO to drugi w czterostopniowej skali stopni alarmowych. Zgodnie z prawem może być wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności”.

W tej sytuacji należy się spodziewać prowadzenia przez służby mundurowe wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej, oraz innych miejsc, które mogłyby stać się potencjalnymi celami ataków terrorystycznych.

Informacje ważne w czasie zagrożenia

MSWiA apeluje do obywateli, aby informowali o wszystkich podejrzanych czy niebezpiecznych wydarzeniach obsługę numeru alarmowego 112. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!