Za spacer po chodniku z dzieckiem możesz dostać mandat 5 tys. zł?

Art. 89 kodeksu wykroczeń mówi, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny. Jest on bardzo nieprecyzyjny i doprowadza do takich absurdów, że rodzic z dzieckiem w wózku, spacerujący z nim po chodniku, a nawet wiozący dziecko autobusem czy autem może zostać ukarany przez policję. Polskie sądy znają takie przypadki.

Za spacer po chodniku z dzieckiem możesz dostać mandat 5 tys. zł?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 marca 2022

Chodnik to element drogi

Art. 89. Kodeksu Wykroczeń “Dopuszczenie do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub torach pojazdu szynowego” mówi, że ”Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Masz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnijMasz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnijMonika Świetlińska

Artykuł ten został tak skonstruowany, że rzeczywiście wskazuje, iż każdy rodzic lub osoba, która opiekuje się dzieckiem do 7 roku życia jeśli dopuszcza do jego przebywania na drodze publicznej lub na torach może być ukarany. 

Co za tym idzie, do jednego z sądów rejonowych trafił wniosek o ukaranie na podstawie tego przepisu. Ukarane miały być dwie kobiety, obwinione o zezwolenie dzieciom poniżej 7 roku życia na poruszanie się wiejską drogą.

Czy dzieci biegały po drodze? Nie.

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyKobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyMonika Świetlińska

Sąd uznał, że drogą jest też chodnik, bo zgodnie z przepisami kodeksu drogowego w skład drogi wchodzi pobocze, jak i chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych. 

Większego absurdu być nie może? Może! 

Skoro każdy “Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego”, powinien być karany za to, że wozi dziecko w aucie, autobusie, pociągu, tramwaju, wózku, rowerze itd. Przecież te pojazdy również znajdują się na drodze lub na torach. 

Zwyciężył rozsądek

Sąd, do którego trafiły wnioski o ukaranie, zauważył, że gdyby dosłownie interpretować art. 89 kodeksu wykroczeń, doprowadziłoby to do absurdalnych wniosków. Jakich? Że trzeba by było karać wszystkich, którzy wyszli na spacer z dzieckiem lub je przewożą.

Artykuł jest nieprecyzyjny, bo powinien brzmieć mniej więcej tak: Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania bez opieki małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!