Ciężarówka z Rosji dalej nie pojedzie. Inspektorzy mieli ważny powód

Stan ciężarówek, jakie wjeżdżają na polskie drogi. Budzi czasem przerażenie. Pęknięte tarcze hamulcowe na przedniej osi ciągnika siodłowego mogą doprowadzić do bardzo poważnego wypadku. M.in. taką nieprawidłowość w rosyjskiej ciężarówce odkryli podlascy inspektorzy ITD.

Ciężarówka z Rosji dalej nie pojedzie. Inspektorzy mieli ważny powód
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 marca 2022

Rosyjska ciężarówka w fatalnym stanie technicznym

Inspektorzy z Białegostoku w minionym tygodniu zatrzymali do kontroli ciężarówkę z Rosji. Sytuacja miała miejsce na podlaskim odcinku drogi ekspresowej S8. Podczas sprawdzania stanu technicznego pojazdu odkryto, że na przedniej osi ciągnika siodłowego pęknięte są dwie tarcze hamulcowe. 

Dalsze czynności wykazały również inne poważne zaniedbania takie jak ruchome końcówki drążka kierowniczego poprzecznego, zarówno po prawej jak i lewej stronie. Ponadto dodatkowe badania przeprowadzone u diagnosty ujawniły wady układu hamulcowego. W przypadku naczepy różnica sił odpowiedzialnych za hamowanie na kołach wynosiła 50 procent. 

Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Mikołaj Frączak

Kara i przymusowy postój

W tym przypadku samochód ciężarowy należący do rosyjskiego przewoźnika transportował półprodukty do produkcji artykułów sportowych. Funkcjonariusze z Podlasia zdecydowali, że samochód musi zostać odstawiony na strzeżony parking. Opuści go dopiero kiedy usterki zostaną usunięte. Konieczna była także wpłata kaucji na poczet kary finansowej.

Niesprawne ciężarówki eliminowane z ruchu

Opisana przed chwilą historia nie jest jedyną z ostatnich dni. W innej części kraju, na Opolszczyźnie, Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała na autostradzie A4 ciężarówkę z Czech. Kontrola dała jasną diagnozę – samochód zagraża bezpieczeństwu i szkodzi środowisku. Funkcjonariusze ITD z Kędzierzyna-Koźla wykryli pękniętą tarczę hamulcową oraz substancje, które wyciekały z układu napędowego. Dalsza droga samochodu w takim stanie była możliwa jedynie na lawecie.

W tym przypadku zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu. Kierowca otrzymał mandat, a sprawa zakończy się prawdopodobnie jeszcze wyższą karą pieniężną. 

Warto pamiętać, że samochody w takim stanie, mogą doprowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Każdy samochód w takim stanie, który skontroluje inspekcja, nie ma prawa ruszyć w dalszą podróż, dopóki usterki nie zostaną w pełni usunięte. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!