Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w całej Polsce

W Polsce obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach. To oznacza, że jest tam tak sucho, że nawet niewielka iskra może spowodować nieszczęście. Leśnicy czekają na deszcz, a my przypominamy co oznacza czerwony kolor na mapie lasów.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w całej Polsce
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 marca 2022

Co oznacza trzeci stopień zagrożenia pożarowego?

Mapa zagrożenia pożarowego w Polskich lasach jest niemal cała w czerwonym kolorze – alarmują leśnicy. Jedynym wyjątkiem, gdzie obowiązuje drugi stopień jest część Podlasia w okolicach Sokółki, gdzie obowiązuje aktualnie drugi stopień zagrożenia. 

Taka sytuacja zazwyczaj zdarza się późną wiosną oraz latem. Z uwagi na brak opadów w ostatnim czasie, z najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego mamy do czynienia już w pierwszych dniach wiosny.

Jaka kara za kłusownictwo?Jaka kara za kłusownictwo?Michał Górecki

Zakaz wstępu do lasu?

Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę, że przy tak przesuszonej ściółce, czasem wystarczy bardzo niewiele, by powstał pożar o poważnych skutkach – zgodnie ze starą maksymą „las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko”.

Środki ostrożności w takiej sytuacji reguluje prawo. Zgodnie z §12 rozporządzenia Ministra Środowiska z 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 będzie niższa od 10%”.

Gdzie sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego?

Aktualną mapę zagrożenia pożarowego lasów z podziałem na dyrekcje Lasów Państwowych można zobaczyć na stroniehttp://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/. Zgodnie z zasadami IBL czerwony kolor oznacza najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. Drugi stopień zaznaczany jest na żółto. Tereny o małym zagrożeniu pożarowym oznaczane są kolorem zielonym (pierwszy stopień). Zdarza się, że na mapie występuje także kolor niebieski, który oznacza brak zagrożenia. Zazwyczaj jest nanoszony na obszary, w których w ostatnim czasie wystąpiły opady lub zalega pokrywa śnieżna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!