Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w całej Polsce
W Polsce obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach. To oznacza, że jest tam tak sucho, że nawet niewielka iskra może spowodować nieszczęście. Leśnicy czekają na deszcz, a my przypominamy co oznacza czerwony kolor na mapie lasów.
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 marca 2022
Co oznacza trzeci stopień zagrożenia pożarowego?
Mapa zagrożenia pożarowego w Polskich lasach jest niemal cała w czerwonym kolorze – alarmują leśnicy. Jedynym wyjątkiem, gdzie obowiązuje drugi stopień jest część Podlasia w okolicach Sokółki, gdzie obowiązuje aktualnie drugi stopień zagrożenia.
Taka sytuacja zazwyczaj zdarza się późną wiosną oraz latem. Z uwagi na brak opadów w ostatnim czasie, z najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego mamy do czynienia już w pierwszych dniach wiosny.
Jaka kara za kłusownictwo?Michał Górecki
Zakaz wstępu do lasu?
Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę, że przy tak przesuszonej ściółce, czasem wystarczy bardzo niewiele, by powstał pożar o poważnych skutkach – zgodnie ze starą maksymą „las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko”.
Środki ostrożności w takiej sytuacji reguluje prawo. Zgodnie z §12 rozporządzenia Ministra Środowiska z 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów „zakaz wstępu do lasu wprowadza się przy 3. stopniu zagrożenia pożarowego, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 będzie niższa od 10%”.
Gdzie sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego?
Aktualną mapę zagrożenia pożarowego lasów z podziałem na dyrekcje Lasów Państwowych można zobaczyć na stroniehttp://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/. Zgodnie z zasadami IBL czerwony kolor oznacza najwyższy, trzeci stopień zagrożenia. Drugi stopień zaznaczany jest na żółto. Tereny o małym zagrożeniu pożarowym oznaczane są kolorem zielonym (pierwszy stopień). Zdarza się, że na mapie występuje także kolor niebieski, który oznacza brak zagrożenia. Zazwyczaj jest nanoszony na obszary, w których w ostatnim czasie wystąpiły opady lub zalega pokrywa śnieżna.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.