Co oznacza znak czerwonego krzyża? Ministerstwo reaguje na nadużycia

Ministerstwo Finansów przypomniało w komunikacie, że znak czerwonego krzyża jest znakiem rozpoznawczym i podlegającym prawnej ochronie. Resort zdecydował się na interwencję po wykryciu nadużywania tego symbolu przez nieuprawnione podmioty.

Co oznacza znak czerwonego krzyża? Ministerstwo reaguje na nadużycia
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 marca 2022

Co oznacza znak czerwonego krzyża? 

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, to jedna z najstarszych organizacji o charakterze międzynarodowym. Powstała bowiem 17 lutego 1863 roku. Zajmuje się przede wszystkim działalnością humanitarną. Jej najważniejszym i nieocenionym celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych. M.in. z tego powodu, o symbolu czerwonego krzyża przypomniano sobie teraz, w czasie trwania dramatycznego ataku wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę. 

Z uwagi na kwestie religijne i kulturowe, organizacja ta w krajach muzułmańskich posługuje się symboliką nie krzyża, a czerwonego półksiężyca. Również na białym tle. 

Nadużycia symbolu czerwonego krzyża?

Ministerstwo Finansów postanowiło w jednym z ostatnich komunikatów przypomnieć znaczenie tego symbolu oraz objaśnić, jego prawidłowe użycie. Warto bowiem pamiętać, że ten rozpoznawczy znak może być używany tylko w przypadkach i na zasadach, które zostały określone w prawie międzynarodowym  (art. 44 i 53 I Konwencji Genewskiej z dnia 12 sierpnia1949 r.; Dz. U. 1956 r., Nr 38, poz.171) oraz przepisami prawa wewnętrznego RP (art. 13, 14, 15 rozdział III Ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu z dnia 16 listopada 1964 r., Dz. U. Nr 41, poz.276, w związku z wyżej wymienioną konwencją).

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Michał Górecki

Kto może używać znaku czerwonego krzyża?

Resort wyjaśnia, że Prawo do używania znaku czerwonego krzyża przysługuje podmiotom, które wchodzą w skład Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (tj. krajowym stowarzyszeniom Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca – w Polsce jest to Polski Czerwony Krzyż, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca)”

Warto dodać, że za zgodą państwowych władz, można użyć tego symbolu jednak wyłącznie w odniesieniu do konkretnych osób i dóbr. Wszelka dowolność jest sprzeczna z międzynarodowymi zasadami, jakie obowiązują na świecie już od wielu dekad. 

Podobny apel wystosował również Polski Czerwony Krzyż

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!