Bankowi kasjerzy skuteczni w walce z oszustwami

Czujność i empatia pracownicy jednego z kieleckich banków sprawiły, że udało się zdemaskować oszustwo „na policjanta”. Kasjerka zainteresowała się sytuacją 77-letniej klientki, która chciała wypłacić z banku 43 tysiące złotych. Jak się okazało, seniorka uwierzyła oszustowi i była gotowa przekazać mu znaczną sumę pieniędzy.

Bankowi kasjerzy skuteczni w walce z oszustwami
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 marca 2022

Plaga oszustw „na policjanta”

Na wnuczka, na policjanta, na pracownika gazowni – pomysłów oszustów na zmanipulowanie seniorów jest cała masa. Jak przyznaje Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach od kilku lat podobne przestępstwa zdarzają się bardzo często. Kilka dni temu doszłoby do kolejnego, gdyby nie czujność pracownicy banku, która szybko zorientowała się, że jej klientka znalazła się na celowniku oszustów. 

Nieudane oszustwo 77-latki

Jak relacjonuje policja, 77-letnia mieszkanka Kielc odebrała w czwartek (24.03) telefon od osoby, która podawała się za funkcjonariusza policji. Narracja przestępcy nie była niczym wyjątkowym. Przekonywał on seniorkę, że pieniądze na koncie są zagrożone i trzeba podjąć działania, by nie wpadły w ręce złodziei. 

Wg oszusta, kobieta powinna przekazać wypłacone z banku środki „policjantowi”. Niestety w tym przypadku mężczyźnie udało się przekonać kobietę. Ta niedługo po rozmowie udała się do banku, by wypłacić sporą sumę w gotówce. 

Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Mikołaj Frączak

Pracownicy banków demaskują oszustwach

Na szczęście dla 77-latki trafiła ona na czujną kasjerkę, która od razu zauważyła, że w tej sytuacji coś się nie zgadza. Po zadaniu kilku pytań nie miała wątpliwości, że kobieta jest gotowa przekazać pieniądze oszustowi. Z tego powodu szybko skontaktowała się z prawdziwymi policjantami. 

Co ciekawe, niedoszła ofiara oszustwa „na policjanta” przyznała, że wcześniej wielokrotnie słyszała ostrzeżenia przed podobnymi sytuacjami. Najwyraźniej impuls i skuteczna manipulacja prowadzona przez oszustów, sprawiły, że kobieta mogła stracić oszczędności życia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!