Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?

Kradzież zuchwała to pojęcie prawne, które choć funkcjonuje od lat, ustawowej definicji doczekało się dopiero w 2020 roku pod koniec pierwszej fali pandemii. Czym jest kradzież zuchwała i jaka kara grozi za takie przestępstwo?

Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 marca 2022

Kradzież zuchwała – definicja

Pojęcie kradzieży szczególnie zuchwałej znane było w orzecznictwie jeszcze w czasach PRL-u. Prawną definicję tego przestępstwa określono jednak dopiero w 2020 roku. Jak pisano wówczas w uzasadnieniu, chodziło o stworzenie mechanizmu jeszcze większej ochrony przedsiębiorców narażonych np. na straty przez działalność złodziei sklepowych. W większości przypadków czyny te wypełniają bowiem definicję tzw. kradzieży zuchwałej. 

Kradzież zuchwała w Kodeksie karnym

Zgodnie z wprowadzonym w ramach nowelizacji artykułem 115 § 9a k.k. kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:

1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;

2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem sprawca kradzieży zuchwałej może spędzić w więzieniu od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat.

Dzięki śladom DNA zatrzymano sprawcę gwałtu sprzed 4 latDzięki śladom DNA zatrzymano sprawcę gwałtu sprzed 4 latAnna Malinowska

Przykład kradzieży zuchwałej

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwku Mieniu Komendy Miejskiej W Legnicy zatrzymali 29-latkę, która ukradła 12-letniej dziewczynce telefon komórkowy. 

Z ustaleń policjantów wynikało, że legniczanka widząc jak 12-latka korzysta ze smartfona, podbiegła do pokrzywdzonej i wyrwała jej aparat telefoniczny z ręki. Bezpośrednio po zgłoszeniu zdarzenia mundurowi podjęli czynności zmierzające do wytypowania sprawczyni. Dwa dni temu została zatrzymana. Podczas sprawdzenia zajmowanego przez nią mieszkania funkcjonariusze odzyskali także skradzione mienie o wartości 550 zł” – czytamy w komunikacie legnickiej policji. 

W tym konkretnym przypadku kobieta usłyszała już zarzut dokonania kradzieży zuchwałej. W związku z powyższym za popełniony czyn może spędzić w więzieniu nawet osiem lat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!