Jaka kara za kłusownictwo?

Kłusownictwo, czyli naruszenie zasad podczas polowania jest zagrożone zgodnie z prawem do 5 lat pozbawienia wolności. Kara może być dłuższa, jeśli okaże się, że nielegalny myśliwy posiada broń bez wymaganego zezwolenia. Taki przypadek odkryli zresztą niedawno policjanci z puławskiej komendy. 

Jaka kara za kłusownictwo?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 marca 2022

Kłusownicy zatrzymani

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Puławach zatrzymali trzech mężczyzn. Są oni podejrzani o kłusownictwo. Nielegalne polowanie zakończyło się skłusowaniem siedmiu sztuk zwierzyny leśnej. Mowa o pięciu jeleniach, koziołku sarny oraz cielaku jelenia. 

Opisywane zdarzenie miało miejsce w minie Żyrzynie na Lubelszczyźnie. W tamtejszych lasach myśliwi z okolic odkryli kilka zastrzelonych jeleni. Fakt ten zgłosili do miejscowej policji. 

Następnego dnia mundurowi wykonujący w lesie rozpoznanie zauważyli przemieszczający się w pobliżu samochód, który ciągnął przywiązaną martwą zwierzynę. Okazało się, że w samochodzie znajdowali się mieszkańcy województwa mazowieckiego: 33-letni mieszkaniec gminy Zwoleń oraz 49-latek z gminy Pionki. Obaj trafili do aresztu. 

Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?Mikołaj Frączak


Walka z kłusownictwem

To jednak nie koniec zatrzymań. W gminie Pionki zatrzymano 66-latka podejrzanego kłusownictwo na terenie powiatu puławskiego. Z kolei w mieszkaniu wspomnianego wcześniej 49-letniego mężczyzny spod Pionek odkryto sztucer oraz amunicję, na którą nie miał on pozwolenia. Wiele wskazuje na to, że to za pomocą tej broni zabito zwierzęta. 

Jaka kara za kłusownictwo

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut z artykułu 53 Ustawy Prawo łowieckie. W tym przypadku przestępstwo kłusownictwa zagrożone jest karą pięciu lat pozbawienia wolności. 

Jeden z mężczyzn może w więzieniu spędzić nawet 8 lat w związku z posiadaniem broni palnej oraz amunicji bez zezwolenia, które jest wymagane prawem. Puławscy funkcjonariusze już wystąpili do prokuratury z wnioskiem o tymczasowy areszt dla całej trójki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!