Rosyjski szpieg w Warszawie. To obywatel Polski!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała obywatela RP, który usłyszał już zarzut szpiegostwa na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Informacja ta została ujawniona dopiero w środę 23.03, choć faktyczne zatrzymanie miało miejsce 6 dni wcześniej. 

Rosyjski szpieg w Warszawie. To obywatel Polski!
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 marca 2022

Szpieg w Polsce

Mężczyzna, który wpadł w ręce ABW był pracownikiem stołecznego magistratu w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego. Wiadomo, że posiadał dostęp do zbiorów archiwalnych, w tym także Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego miasta stołecznego Warszawy.

Jak informują polskie służby, z uwagi na informacje gromadzone w wyżej wymienionych jednostkach, jego działalność była zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. 

Dowody szpiegostwa

W wyniku przeszukań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się zabezpieczyć obszerny materiał, na który składa się wiele dowodów. Obecnie trwają analizy zebranych informacji.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Śledztwo ws. szpiegostwa

Jak czytamy na rządowych stronach służb specjalnych „na podstawie informacji przekazanych przez ABW Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu i przekazywania temu wywiadowi wiadomości, które mogą wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”. Śledztwo w tej sprawie prowadzi w całości Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzut z art. 130 § 2 k.k. Wobec niego warszawski Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie sprawa ma charakter rozwojowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!