Polski Ład do poprawki. Kto zapłaci niższe podatki?
System podatkowy w Polsce przejdzie gruntowny face lifting – można wywnioskować z rządowych zapowiedzi. Okazuje się, że obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku przepisy Polskiego Ładu, wkrótce mogą się poważnie zmienić. To odwrócenie sytuacji o 180 stopni – twierdzą niektórzy eksperci.

- Michał Górecki
- /
- 25 marca 2022
PIT 12 procent na skali podatkowej – to możliwe?
Rząd proponuje obniżenie stawki podatku od osób fizycznych (PIT) z 17 do 12 procent w progu podatkowym wynoszącym do 120.000 złotych. Jak wylicza Ministerstwo Finansów, proponowana zmiana przełoży się na obniżenie podatku o blisko jedną trzecią, tj. 29,4%.
Według szacunków w tym przypadku zmiana będzie dotyczyła około 25 milionów podatników. Zaliczani są do niej emeryci, renciści, pracownicy, zleceniobiorcy, a także przedsiębiorcy opodatkowani na skali. Przyjmuje się, że o ile przed 2022 rokiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie płaciło prawie 6,7 mln podatników, o tyle nowe rozwiązanie powiększy tę grupę do prawie 15,2 mln osób.
Tarcza „antyputinowska”. Na czym ma polegać?Martyna Kowalska
Czy będzie można odliczyć składkę zdrowotną?
W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z podatku liniowego, ryczałtu lub karty podatkowej, będzie można obniżyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne. W tym wypadku będzie jednak obowiązywał limit w wysokości 8,7 tys. złotych.
W przypadku ryczałtowców mowa przy tym rozwiązaniu o 50% opłaconych składek zdrowotnych. Podatnicy korzystający z karty, będą mogli w tych wyliczeniach przyjąć 19 procent zapłaconych składek.
Krótkie życie ulgi dla klasy średniej oraz na zabytki
Rząd chce zrezygnować z szeroko komentowanej w ostatnich miesiącach ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie MF gwarantuje, że nie będzie tutaj mowy o negatywnej zmianie dla podatników. Reforma ma mieć skutek korzystny lub neutralny dla obywatela. „Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej)” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów.
Jak wynika z oficjalnych zapowiedzi od 2023 roku ma zniknąć ulga na zabytki oraz tzw. abolicja podatkowa.
Kwota wolna dla samotnych rodziców
Ministerstwo Finansów pochyliło się również nad postulatami rodziców samotnie wychowujących dzieci. W prawie zostanie przywrócona możliwość wspólnych rozliczeń podatkowych rodzica z dzieckiem. To oznacza, że dzięki temu będzie można dwukrotnie skorzystać z kwoty wolniej, która wynosi 30.000 zł. To oznacza, że zlikwidowana zostanie obowiązująca od 1.01.2022 roku ulga wynosząca 1.500 złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.