Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022

Senatorowie jednogłośnie przyjęli ustawę skierowaną przez izbę niższą o emeryturach pomostowych. Dzięki zmianom można się spodziewać ważnych zmian dla osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego. Jakie zmiany czekają emerytury pomostowe?

Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 marca 2022

Emerytury pomostowe – czy muszę rozwiązać umowę o pracę?

Dotąd przechodzenie na emeryturę pomostową mogło przypominać grę w ruletkę. Decyzja o pomostówce wiązała się z koniecznością rozwiązania aktualnej umowy o pracę. Teraz, osoby, które wystąpią o takie świadczenie przed rozwiązaniem stosunku pracy i spełnią niezbędne wymogi, będą miały czasowo zawieszone prawo do emerytury. Po prostu świadczenie nie będzie wypłacane do czasu kontynuowania pracy. Zniknie zatem ryzyko, że nagle, niedoszły emeryt zostanie bez środków do życia. Mogłoby się tak stać, gdyby umowa o pracę została rozwiązana, a świadczenie z różnych powodów nie zostałoby przyznane. 

Z danych przedstawionych podczas komisji senackiej wynika, że świadczenie pomostowe jest dość popularne w Polsce. Tylko w 2020 roku wydano niemal 24 tysiące decyzji o przyznaniu takiej emerytury. To więcej niż liczba mieszkańców niejednego miasta powiatowego!

Polski Ład do poprawki. Kto zapłaci niższe podatki?Polski Ład do poprawki. Kto zapłaci niższe podatki?Michał Górecki

Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa z definicji jest świadczeniem okresowym. Przysługuje ono do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Mówimy więc o ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn. 

Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które wykonują pracę w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze. O tym zastosowaniu mówimy w przypadku istotnego zmniejszenia możliwości wykonywania pracy. Może to wynikać z malejącą wraz z wiekiem wydolnością psychofizyczną pracownika. 

Inspekcja Pracy z nowymi uprawnieniami

W ramach nowelizacji rozszerzono również kompetencję Państwowej Inspekcji Pracy. Zostanie ona wyposażona w podstawy prawne do dokładnych kontroli prac, które są wykonywane w szczególnych warunkach, a także o szczególnym charakterze. 

Pracownik będzie miał większe możliwości złożenia skargi, nie tylko gdy on sam nie zostanie umieszczony w ewidencji, ale również gdy stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znajdzie się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie” – czytamy w informacji opublikowanej przez resort rodziny i polityki społecznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!