Wykorzystali tarczę finansową. Wyłudzili 3 mln złotych
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 5 osób w związku ze śledztwem ws. szeregu firm, które wyłudzały subwencje pochodzące z Polskiego Funduszu Rozwoju. Państwo mogło stracić na tym procederze nawet 3 mln złotych z tarczy finansowej.

- Mikołaj Frączak
- /
- 30 marca 2022
Wyłudzenia z tarczy finansowej
Fałszywa dokumentacja była najpewniej podstawą do wyłudzenia aż 3 mln złotych przez szereg firm, które bezprawnie wnioskowały o pomoc z tarczy finansowej. Jak wynika z oficjalnych komunikatów służb, CBA oraz Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wzięły pod lupę sprawę podejrzeń wyłudzenia subwencji.
Na podstawie zebranych dowodów można przypuszczać, że w 2020 roku grupa firm działających w branży usługowej w województwach mazowieckim i śląskim miała przedstawić dokumentacje potwierdzającą nieprawdę. Wiele wskazuje na to, że była ona podstawą do wyłudzenia około 3 milinów złotych z subwencji PFR.
Przypomnijmy, środki pomocowe miały być wsparciem dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią oraz wprowadzonymi obostrzeniami.
Zatrzymania przedsiębiorców
Do tej pory służby w tej sprawie zatrzymały pięciu przedsiębiorców. Wiadomo, że czynności były przeprowadzone w Warszawie, Szczecinie, Zawierciu, Olsztynie oraz Bielsku-Białej. Dwie osoby już usłyszały zarzuty dotyczące niekorzystnego rozporządzenia mieniem należącym do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia uzyskanych tą drogą pieniędzy.
Pozostałym trzem osobom przedstawiono tzw. zarzuty fakturowe. Mowa w tych przypadkach o wystawianiu oraz posługiwaniu się nierzetelnymi dokumentami potwierdzającymi transakcje kupna -sprzedaży.
Co to jest kradzież zuchwała? Jaka kara?Mikołaj Frączak
Areszt za wyłudzenia środków z tarczy
Wiadomo już, że dwie z pięciu zatrzymanych osób spędzą najbliższe trzy miesiące w areszcie tymczasowym. Kolejne osoby objęte są nieizolacyjnymi środkami zapobiegawczymi w tym poręczeniem majątkowym. Dodatkowo prokuratura wydała postanowienie ws. zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę 2,9 mln złotych
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.