Gminy, miasta i powiaty w coraz lepszej kondycji finansowej. Jest nadwyżka

2021 rok zamknął się dla samorządów nadwyżką budżetową łącznej wysokości 17,4 mld złotych – informuje Ministerstwo Finansów. Wynik jest o tyle zaskakujący, że na początku roku planowano deficyt przekraczający 30 mld złotych. Bieżąca nadwyżka to obecnie 36,6 mld złotych – a to rekordowo najlepszy wynik w historii samorządów od 1990 roku. 

Gminy, miasta i powiaty w coraz lepszej kondycji finansowej. Jest nadwyżka
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 marca 2022

Jakimi pieniędzmi dysponują samorządy?

W budżetach jednostek samorządu terytorialnego (JST) po 2021 roku zostało aż 50,1 mld złotych, które można będzie wykorzystać w kolejnych latach. Jak zauważa wiceminister finansów Sebastian Skuza, to 2,5 razy lepszy wynik niż po 2019 roku i ponad czterokrotnie „przebite” wartości z 2015 roku. 

Samorządy w dobrej kondycji finansowej

Z corocznych sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego z wykonania budżetów za 2021 roku wynika, że ich łączne dochody sięgnęły 333,4 mld złotych. To oznacza wzrost o prawie 1/10 w porównaniu z trudnym, pandemicznym rokiem 2020. „Dochody własne – ujmowane łącznie z udziałami w PIT i CIT – w 2021 r. wzrosły w stosunku do 2020 r. o 12,3 mld zł (8,4 proc.)” - czytamy w komunikacie resortu finansów. 

Warto wspomnieć tutaj również o subwencjach z budżetu państwa, które zdaniem MF wzrosły aż o 22,8 procent czyli o 15,3 mld złotych. Z kolei dotacje ogółem zwiększyły się o 1% a dotacje celowe, z wyłączeniem środków europejskich o 6,3%. 

Wykorzystali tarczę finansową. Wyłudzili 3 mln złotychWykorzystali tarczę finansową. Wyłudzili 3 mln złotychMikołaj Frączak

Które samorządy zarabiają najwięcej?

Dodatni wynik budżetowy oraz nadwyżki operacyjne widoczne są we wszystkich (łącznie zestawionych) rodzajach jednostek samorządu terytorialnego tj. gmin, miast, powiatów i województw. Najwięcej środków zostało w gminach, najmniej w powiatach. 

Wyniki budżetowe osiągnięte przez samorządy w ubiegłym roku potwierdzają ich dobrą sytuację finansową. Dobrymi wynikami budżetowymi mogą się pochwalić wszystkie grupy jednostek samorządowych, między innymi największe miasta takie jak Warszawa, która zanotowała prawie 2,3 mld zł nadwyżki operacyjnej, Wrocław – 645 mln zł nadwyżki, Łódź – 536 mln zł nadwyżki, czy Gdańsk – ponad 490 mln zł nadwyżki” – informuje w komunikacie resortu finansów wiceminister Sebastian Skuza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!