Nie każdy może przeliczyć ponownie emeryturę. Kto może liczyć na wyższe świadczenia?

Nowe tablice średniego dalszego życia kobiet i mężczyzn to realna możliwość podniesienia emerytury i renty. Niestety, z tej możliwości nie będzie mógł skorzystać każdy – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy możliwe jest ponowne przeliczenie należnych świadczeń? Odpowiadamy.

Nie każdy może przeliczyć ponownie emeryturę. Kto może liczyć na wyższe świadczenia?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2022

Nowe tablice średniego trwania życia a emerytury

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o najnowszych tablicach długości trwania życia. Wynika z nich, że Polacy żyją coraz krócej. Wpływ na taki stan rzeczy ma nadmiarowa liczba zgonów latach 2020-2021 spowodowana pandemią koronawirusa. 

Paradoksalnie jest to dobra informacja dla osób, które właśnie przechodzą na emeryturę. Wyliczenia wysokości świadczeń będą w związku z tym korzystniejsze, a emerytury nieco wyższe, niż gdyby wyliczane były w styczniu, czy w lutym. 

Żyjemy coraz krócej? To wpłynie na wysokość emeryturŻyjemy coraz krócej? To wpłynie na wysokość emeryturMartyna Kowalska

Kto może przeliczyć emeryturę

Obecne wyliczenia GUS mogą być podstawą do tego, by przeliczyć swoje świadczenie na nowo. Warto jednak pamiętać, że taka operacja jest możliwa wyłącznie w określonych przepisami sytuacjach. 

Jak informuje ZUS z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia może wystąpić np. emeryt, który po przyznaniu emerytury pracował i odprowadzał należne składki emerytalne. W takiej sytuacji, raz na rok, lub bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy mu składki emerytalne do świadczenia. Na korzystne przeliczenie emerytury nie mogą liczyć emeryci, którzy nie prowadzą już żadnej działalności zarobkowej oraz, siłą rzeczy, nie opłacają składek.

Kto skorzysta na nowych tablicach?

Z nowych tablic opublikowanych przez GUS co do zasady skorzystają osoby, które spełnią warunki przejścia na emeryturę pomiędzy kwietniem 2022 a marcem 2023. „Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat  o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic” –  wyjaśnia w komunikacie opublikowanym na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prezes tej instytucji, prof. Gertruda Uścińska.

Jeśli spadkowy trend w wyliczeniach GUS będzie zachowany, prawdopodobnie kolejne wyliczenia po kwietniu 2023 będą… jeszcze korzystniejsze. Choć akurat w tym konkretnym przypadku nie ma się z czego cieszyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!