Przygotowanie do podróży i bezpieczeństwo za kierownicą
Ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu jest w zasadzie punktem wyjścia jeśli chodzi o bezpieczeństwo każdego kierowcy. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC posiadacza pojazdu mechanicznego) warto rozbudować polisę komunikacyjną o wiele opcji dodatkowych.
- Rafał Stępniewski
- /
- 1 kwietnia 2022
OC
Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdów mechanicznych) jest obowiązkowe i regulowane ustawą. OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, gdyż stanowi ono zabezpieczenie finansowe skutków ewentualnej kolizji czy wypadku. W tym przypadku chodzi o szkody u innych uczestników ruchu drogowego. Zakres OC jest z góry określony, dlatego warto wziąć pod uwagę opcje ubezpieczeń dodatkowych do OC, które oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Na podstawie takiej rozbudowanej oferty, sprawdzając zakres ochrony i wysokość składki możesz trafić na najlepszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego, skrojoną do Twoich potrzeb.
AC, Assistance, NNW... czyli co warto dodać do ubezpiecznia OC?
Ubezpieczenie AC to w zasadzie podstawa. Często słyszymy zwrot OC/AC pokazujący integralność i uzupełnienie jednego ubezpieczenia drugim. AC przyda się w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji związanych z Twoim pojazdem. Przykład? Uszkodzenie własnego samochodu podczas stłuczki, szkoda parkingowa (gdy np. uderzysz w słupek lub latarnie podczas parkowania) czy skutek działań ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. O co możesz uzupełnić OC i AC? Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych mogą się znaleźć m.in. Assistance, czyli pomoc w przypadku nieprzewidzanego zdarzenia na drodze (m.in. holowanie i naprawa), Ubezpieczenie NNW, czyli ochrona zdrowia oraz życia kierowcy i pasażerów, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego
Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych i dobierz te, których potrzebujesz. To najlepszy sposób na przygotowanie się na nieprzewidziane zdarzenia na drodze. Więcej czytaj na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.
Jak prawidłowo przygotować się do jazdy?
Przed wyruszeniem w trasę pamiętaj o odpoczynku, przynajmniej krótkiej regeneracji, aby podczas jazdy być w pełni skupionym na sytuacji na drodze. Jeżeli bierzesz w ostatnim czasie leki, sprawdź czy na ulotce jest informacja o możliwym wpływie na percepcję i kierowanie pojazdem.
Zanim wejdziemy do samochodu powinniśmy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu do jazdy, uwzględnieniu własnego stanu psychicznego i fizycznego oraz sprawdzeniu ważnych informacji o trasie, którą mamy do pokonania. Mimo posiadania GPS lub smartphone’ów wyposażonych w nawigację, warto rzucić okiem na mapę.
Przed dłuższą podróżą konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Na liście czynności, które należy wykonać powinno być m.in. sprawdzenie:
- poziomu oleju
- poziomu płynu hamulcowego
- ciśnienia w oponach
- działania hamulców
- działania wszystkich świateł
Te elementy powinniśmy sprawdzać w zasadzie przed każdą, najkrótszą nawet, podróżą. W przypadku niedziałających świateł czy awarii układu hamulcowego, skontaktuj się z najbliższym warsztatem samochodowym. Uzupełnij płyny do odpowiedniej ilości, jeżeli jest ich zbyt mało. Oprócz dokonywania regulowanych przez prawo corocznych przeglądów technicznych, warto na własną rękę kontrolować te ilości.
To samo dotyczy motocyklistów, którzy powinni regularnie dokonywać takiego przeglądu technicznego swojego jednośladu. Wyposażenie się w ubezpieczenie motocykla będzie cennym uzupełnieniem takiej przezorności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.