Ubezpieczyciele: co czwarty samochód w Polsce z AC

Niemal co czwarty pojazd w Polsce, posiada ubezpieczenie AC wynika z podsumowania roku 2021 dokonanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Towarzystwa wskazują, że stale rosną koszty likwidacji szkód, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Ubezpieczyciele: co czwarty samochód w Polsce z AC
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 kwietnia 2022

Ile pojazdów w Polsce jest ubezpieczonych?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe w świetle polskiego prawa. Na koniec 2021 roku zawarto polisy, które obejmowały taką ochroną 27 mln pojazdów. Te statystyki pokazują, jak wiele samochodów porusza się po polskich drogach. Jak się okazuje, coraz większa grupa kierowców decyduje się na zakup fakultatywnego ubezpieczenia AC (AutoCasco). Tylko w 2021 roku liczba tego typu polis wzrosła o około 420 tys. (!)

Ubezpieczyciele: najwięcej wypadków drogowych zdarza się w piątkiUbezpieczyciele: najwięcej wypadków drogowych zdarza się w piątkiMikołaj Frączak

Czy Polacy chętnie wykupują ubezpieczenie AC?

Jak wylicza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na koniec 2021 roku ubezpieczeniem AC objętych było 6,69 mln samochodów. To oznacza, że dodatkową polisą objętych jest prawie jedna czwarta wszystkich pojazdów (24,8%), które posiadają aktywne ubezpieczenie OC. Dla porównania, w 2020 roku odsetek ten był nieco niższy i wynosił 24,1% — informuje UFG.

Przypomnijmy. Koszty likwidacji szkody, co do zasady, likwidowane są z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji bądź wypadku drogowego na wniosek osób poszkodowanych. W takiej sytuacji sprawca zdarzenia drogowego pokrywa koszty naprawy swojego pojazdu albo z własnej kieszeni, albo z ubezpieczenia AutoCasco. 

Ubezpieczenie AC przydaje się także w sytuacjach, w których sprawca zdarzenia np. szkody parkingowej, nie został wykryty. Często polisa jest wykorzystywana przez kierowców np. po zderzeniu z dziką zwierzyną leśną. 

Rosną koszty likwidacji szkód

Ubezpieczyciele odnotowują wzrost kwoty wypłaconych odszkodowań. Jak czytamy w raporcie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego W 2021 łączna wartość wypłat z ubezpieczenia OC komunikacyjnego zaraportowanych do OI UFG przekroczyła 7,7 mld zł (w tym 1,3 mld zł za szkody osobowe oraz 6,4 mld zł za szkody nieosobowe) i była o 4,6% wyższa niż w 2020 roku, zaś z tytułu AC – ponad 5,6 mld zł (o 6% więcej niż rok wcześniej). W obydwu przypadkach są to wartości rekordowe”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!