Żyjemy coraz krócej? To wpłynie na wysokość emerytur

Polacy żyją coraz krócej – taki wniosek można wysunąć, patrząc na opublikowane przez GUS tablice średniego trwania życia. Taka sytuacja realnie wpłynie na wysokość emerytur, które zostaną przyznane po 1 kwietnia 2022 roku. 

Żyjemy coraz krócej? To wpłynie na wysokość emerytur
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 marca 2022

Tablice średniego trwania życia 2022

Z dokładnymi wyliczeniami GUS można się zapoznać, czytając oficjalny komunikat wraz z publikacją tabeli średniego trwania życia. Specjaliści od demografii nie mają wątpliwości, kolejny pesymistyczny odczyt, poprzedzony dekadami stopniowego wydłużania się średniego trwania życia to efekt nadmiarowej liczby zgonów spowodowanych m.in. trwającą pandemią koronawirusa Dość powiedzieć, że w ciągu ostatniego roku, prognozowana średnia długość życia w przypadku przeciętnego Polaka w wieku 60 lat skróciła się o 9 miesięcy. W perspektywie ostatnich dwóch lat mówimy już o przeszło 20-miesięcznym spadku. 

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Nowe dane <a href="https://twitter.com/GUS_STAT?ref_src=twsrc%5Etfw">@GUS_STAT</a> dotyczące średniej dalszej trwania życia. Nowe emerytury, które zostaną przyznane od 1 kwietnia będą wyższe dzięki temu❗️ <a href="https://t.co/lBiVC5TxBl">pic.twitter.com/lBiVC5TxBl</a></p>&mdash; Instytut Emerytalny (@Inst_Emerytalny) <a href="https://twitter.com/Inst_Emerytalny/status/1508368640340602886?ref_src=twsrc%5Etfw">March 28, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Tablice średniego trwania życia a wysokość emerytur

Zanim opiszemy wpływ wyliczeń GUS na wysokość emerytur, warto przypomnieć, że jednym z czynników wpływających na wysokość świadczeń ma właśnie średnia trwania życia. Im jest dłuższa, tym niższa emerytura jest przyznawana. 

W obecnej sytuacji pesymistyczne statystyki, stają się paradoksalnie dobrą informacją dla osób, które właśnie przechodzą na emeryturę. W takich uwarunkowaniach, obliczenia ZUS po 1 kwietnia 2022 roku będą korzystniejsze, niż w przypadku osób, którym wysokość świadczeń ustalano w marcu, czy lutym. 

Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Martyna Kowalska

Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?

Zgodnie z przepisami istnieje także możliwość ponownego przeliczenia emerytury. Taki ruch dotyczy jednak osób, których świadczenia są ustalane według nowych zasad. Mowa o osobach urodzonych po 31.12.1948 r. i spełniają jasno określone w prawie kryteria.

Muszą oczywiście spełnić warunki do uzyskania takiego świadczenia. Mówimy zatem o osiągnięciu wieku emerytalnego między kwietniem 2022 a marcem 2023 roku. 

Po drugie, taka ewentualność dotyczy osób, które już wcześniej spełniły warunki niezbędne do uzyskania emerytury, jednak dopiero teraz wystąpią o ustalenie wysokości takiego świadczenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!