Kiedy możesz stracić 500+? Ważne terminy

Pilnowanie ważnych terminów to podstawa w pracy, biznesie, ale także w kwestii świadczeń socjalnych. Zobacz kiedy możesz stracić 500+ przez własne zapominalstwo!

Kiedy możesz stracić 500+? Ważne terminy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 marca 2022

500 plus 2022 – ważne terminy

Nie warto zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Ta wada Polaków chyba jednak przechodzi do historii bowiem mimo zapasu czasu, już 2,6 mln osób złożyło wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Nie warto zwlekać z formalnościami, bowiem ewentualne spóźnienie może oznaczać, albo wypłatę 500 plus z opóźnieniem, albo wręcz stratę świadczenie na co najmniej miesiąc. O czym zatem należy pamiętać?

Do kiedy wnioski o 500 plus

W przypadku okresu świadczeniowego 2022/2023 najlepiej złożyć wniosek do 30 kwietnia 2022 roku. Tylko wtedy świadczenie wychowawcze za czerwiec, dostaniemy najpóźniej do końca czerwca. Wyłącznie w takim wypadku możemy mówić o ciągłości wypłaty 500 plus i gwarancji comiesięcznego przelewu pieniędzy na dzieci. 

Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?Mikołaj Frączak

Co jeśli spóźnię się z wnioskiem o 500 plus?

Tutaj pojawia się pytanie, jak długie będzie spóźnienie ze złożeniem wniosku. Jeżeli o wsparcie państwa zaaplikujemy między 1 maja a 31 maja 2022 roku, może nastąpić pewne zaburzenie ciągłości terminów wypłat, ale możemy być pewni, że na takiej operacji nie stracimy. Pieniądze będą przelane, ale zapewne nieco później. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca bieżącego roku”.

W dużo gorszej sytuacji będą rodzice, którzy z różnych powodów złożą wniosek na nowy okres świadczeniowy dopiero po 30 czerwca 2022 roku. W takiej sytuacji, możemy mówić o konkretnych stratach wynoszących minimum 500 złotych. Dlaczego? Przy takim spóźnieniu prawo przewiduje, że świadczenia wychowawcze będą przysługiwały dopiero od miesiąca złożenia takiego wniosku. To oznacza, że osoba, która dopełni formalności w lipcu, straci świadczenie za czerwiec, czyli 500 złotych. Jeśli o świadczeniu przypomnimy sobie dopiero w sierpniu, wówczas mówimy o dwumiesięcznym poślizgu i stracie 1000 złotych itd. 

Ile osób skorzystało z 500 plus?

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu realizowanego od kwietnia 2016 roku wypłacono pieniądze na około 6,6 mln dzieci. To daje, jak dotąd, astronomiczną kwotę prawie 180 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!