Są dodatkowe pieniądze dla rolników – uzupełniająca płatność podstawowa 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom o możliwości ubiegania się o uzupełniającą płatność podstawową. Dodajmy, że są to dodatkowe pieniądze, po które można sięgnąć. Na jakich zasadach? Odpowiadamy.

Są dodatkowe pieniądze dla rolników – uzupełniająca płatność podstawowa 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 marca 2022

Uzupełniająca płatność podstawowa 2022

W trwającej właśnie kampanii przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie, polscy rolnicy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze z zupełnie innej puli. Mowa o tzw. uzupełniającej płatności podstawowej. 

Uzupełniająca płatność podstawowa oznaczana często skrótem UPP to rozwiązanie, po które przed laty sięgali już polscy rolnicy. Mowa o roku 2013 roku, kiedy po raz ostatni można było skorzystać z tego instrumentu. Podobnie jak dziewięć lat temu, wsparcie finansowane pochodzi z krajowego budżetu. 

Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska

Dla kogo uzupełniająca płatność podstawowa?

UPP dotyczy najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych. ARiMR w sposób szczególny wymienia tutaj zboża, rośliny oleiste oraz wysokobiałkowe. W aktualnym wykazie tych roślin znajdziemy aż 13 kategorii. 

Jest jednak jeden wyjątek. Uzupełniająca płatność podstawowa przysługuje również do gruntów ornych, także tych na których rolnik nie prowadzi uprawy roślin, ale dokonywany jest zasiew w celu poprawy parametrów żyzności gleby, wymieszania bądź przyorania nagromadzonej masy roślinnej.

UPP – na jakich warunkach?

Dodajmy, że uzupełniająca płatność podstawowa w 2022 roku będzie przyznawana dokładnie na tych samych warunkach, jak miało to miejsce w roku 2013. „W ramach płatności nie obowiązuje limit powierzchni, a to oznacza, że do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy, którzy o jednolitą płatność obszarową wystąpią do ARiMR – czytamy w komunikacie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Tak samo, jak w przypadku innych dopłat dla rolników, rzeczywista wysokość stawki UPP będzie znana dopiero jesienią2022 roku. Zgodnie z zasadami zostanie ona określona na podstawie powierzchni zgłoszonej we wnioskach przez potencjalnych beneficjentów.

Wnioskio UPP można złożyć drogą elektroniczną poprzez aplikację eWniosekPlus przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu ARiMR.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!