Emeryci dostaną większy przelew na konto. ZUS startuje z bonusami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wypłatę tzw. trzynastych emerytur. Pierwsi świadczeniobiorcy otrzymają je 1 kwietnia. Wiadomo, że bonus będzie przesyłany razem ze standardową emeryturą lub rentą. 

Emeryci dostaną większy przelew na konto. ZUS startuje z bonusami
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 marca 2022

13. emerytura – od kiedy?

Zgodnie z założeniami, bonusowe świadczenie w postaci tzw. 13. emerytury trafi do wszystkich emerytów i rencistów. Mowa o 9,7 mln osób, czyli ponad ¼ obywateli Polski.

To już czwarty raz, kiedy emeryci otrzymają gwarantowane ustawowo dodatkowe świadczenie. W 2022 roku wypłaty zostaną przeprowadzone w sześciu terminach, łącznie z kwietniowymi emeryturami. „Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł  Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów” – wyjaśnia w komunikacie kierowanego przez siebie resortu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Martyna Kowalska


Ile wyniesie 13. emerytura 2022

W 2022 roku trzynasta emerytura wyniesie 1399,44 złotych – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Pieniężnej. To oznacza, że tegoroczny bonus dla emerytów i rencistów będzie wyższy o 87,56 złotych niż poprzednim razem. 

13 emerytura a potrącenia i egzekucje

Zgodnie z przepisami, trzynasta emerytura jest całkowicie wolna od potrąceń i egzekucji. Mało tego, jej pobranie nie wpływa w żaden sposób na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy jakiekolwiek dodatkowe wsparcie oferowane przez państwo lub samorządy. 

Od trzynastej emerytury nie jest także pobierany podatek PIT. Warto pamiętać, że „trzynastka” jest wypłacana z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie jakichkolwiek wniosków czy zaświadczeń. Warto o tym pamiętać, bowiem w latach ubiegłych zdarzali się oszuści, którzy wykorzystywali tę okoliczność do wprowadzania w błąd emerytów. 

Czy 13. emeryturę otrzyma każdy emeryt i rencista?

Co do zasady, 13. emerytura należy się każdemu świadczeniobiorcy, który na dzień 31 marca 2022 miał ustalone prawo do emerytury lub renty. Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych” – czytamy w komunikacie MRiPS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!