fb

Emeryci dostaną większy przelew na konto. ZUS startuje z bonusami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wypłatę tzw. trzynastych emerytur. Pierwsi świadczeniobiorcy otrzymają je 1 kwietnia. Wiadomo, że bonus będzie przesyłany razem ze standardową emeryturą lub rentą. 

Emeryci dostaną większy przelew na konto. ZUS startuje z bonusami
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 marca 2022

13. emerytura – od kiedy?

Zgodnie z założeniami, bonusowe świadczenie w postaci tzw. 13. emerytury trafi do wszystkich emerytów i rencistów. Mowa o 9,7 mln osób, czyli ponad ¼ obywateli Polski.

To już czwarty raz, kiedy emeryci otrzymają gwarantowane ustawowo dodatkowe świadczenie. W 2022 roku wypłaty zostaną przeprowadzone w sześciu terminach, łącznie z kwietniowymi emeryturami. „Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł  Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów” – wyjaśnia w komunikacie kierowanego przez siebie resortu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Martyna Kowalska


Ile wyniesie 13. emerytura 2022

W 2022 roku trzynasta emerytura wyniesie 1399,44 złotych – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Pieniężnej. To oznacza, że tegoroczny bonus dla emerytów i rencistów będzie wyższy o 87,56 złotych niż poprzednim razem. 

13 emerytura a potrącenia i egzekucje

Zgodnie z przepisami, trzynasta emerytura jest całkowicie wolna od potrąceń i egzekucji. Mało tego, jej pobranie nie wpływa w żaden sposób na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy jakiekolwiek dodatkowe wsparcie oferowane przez państwo lub samorządy. 

Od trzynastej emerytury nie jest także pobierany podatek PIT. Warto pamiętać, że „trzynastka” jest wypłacana z urzędu. To oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie jakichkolwiek wniosków czy zaświadczeń. Warto o tym pamiętać, bowiem w latach ubiegłych zdarzali się oszuści, którzy wykorzystywali tę okoliczność do wprowadzania w błąd emerytów. 

Czy 13. emeryturę otrzyma każdy emeryt i rencista?

Co do zasady, 13. emerytura należy się każdemu świadczeniobiorcy, który na dzień 31 marca 2022 miał ustalone prawo do emerytury lub renty. Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych” – czytamy w komunikacie MRiPS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!