Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?

26 marca 2022 roku wypada sobota. Od tego dnia obywatele Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, mogą złożyć wniosek o pieniądze z programu Rodzina 500+. Jakie dokumenty są potrzebne? Czy przewidziano jakieś ułatwienia? Odpowiadamy.

Rusza 500 plus dla Ukraińców. Jak złożyć wniosek? Jakie ułatwienia?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 marca 2022

500 plus dla Ukraińców 

Podobnie jak w przypadku 500 plus dla polskich rodzin, również w przypadku Ukraińców instytucją odpowiedzialną za przyznawanie i wypłatę świadczenia wychowawczego będzie odpowiadał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o osobach, które przybyły do Polski po rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada, czyli od 24 lutego 2022 roku. 

500 plus – wniosek po ukraińsku

ZUS przygotował już wniosek o pieniądze z programu „Rodzina 500+”, który jest w całości w języku ukraińskim. Zgodnie z zasadami, będzie można go złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Można się spodziewać, że część osób może mieć problem z elektroniczną drogą wnioskowania. ZUS deklaruje, że jego pracownicy pomogą każdemu zainteresowanemu założyć profil użytkownika na platformie PUE ZUS. To samo dotyczy samego złożenia wniosków. 

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Michał Górecki

Weekend ZUS dla obywateli Ukrainy

Aby ułatwić przejście przez procedury, w weekend 26-27 marca 2022 placówki ZUS będą otwarte dla Ukraińców, którzy są gotowi na złożenie stosownego wniosku. Z kolei w dni robocze, obywatele Ukrainy będą obsługiwani w placówkach ZUS, jednak już w standardowych godzinach urzędowania placówek. ZUS informuje, że dyżury pracowników pełnione z myślą o uchodźcach wojennych będą odbywały się także poza biurami zakładu w wyznaczonych miejscach.

Kiedy obywatel Ukrainy może liczyć na 500 plus?

500 plus przysługuje na dziecko, pod warunkiem, że nie ukończyło dotąd 18. roku życia. Pieniądze z rządowego programu należą się tym obywatelom Ukrainy, lub ich małżonkom, którzy przybyli na terytorium RP najwcześniej 24 lutego br. To samo dotyczy dzieci, które urodziły się już w Polsce, jednak po 23 lutego. 

Na pieniądze może liczyć także obywatel innego kraju, w tym oczywiście Polski, który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuję opiekę nad dzieckiem – obywatelem Ukrainy. Również i w tym przypadku kluczowy jest fakt przybycia dziecka na terytorium RP 24 lutego 2022 roku i później. 

Zasady składania wniosku o 500+ przez obywateli Ukrainy

Do pozytywnego załatwienia tej sprawy potrzebne są np. paszporty, ale także inne dokumenty potwierdzające tożsamość uchodźcy. Warunkiem koniecznym do sięgnięcia po 500 plus jest posiadanie zaświadczenia o przyznaniu numeru PESEL. 

We wniosku należy wpisać także numer konta bankowego. Od pewnego czasu środki z 500 plus nie są obsługiwane za pomocą wypłaty świadczenia „do ręki”. Dlatego konieczne jest także podanie numeru konta bankowego. Potrzebne będą również dane teleadresowe w Polsce, numer telefonu. W przypadku opiekunów tymczasowych potrzebne będzie orzeczenie polskiego sądu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!