Tarcza „antyputinowska”. Na czym ma polegać?

Wojna, która toczy się na Ukrainie, wywoła poważne gospodarcze problemy – prognozuje premier Mateusz Morawiecki. Rząd planuje wdrożenie tarczy, która, póki co, umownie została nazwana „antyputinowską”. Na czym ma ona polegać? 

Tarcza „antyputinowska”. Na czym ma polegać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 marca 2022

Wojna w Ukrainie – skutki gospodarcze

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w walce z gospodarczymi skutkami wojny trwającej w Ukrainie rząd skupi się na przeciwdziałaniu inflacji oraz sprawach związanych z miejscami pracy. Kluczowe będzie wsparcie firm, które dotąd działały na rynku rosyjskim. Władze apelują do nich, żeby wstrzymały takie działania. Premier zapowiedział „derusyfikację” polskiej oraz europejskiej gospodarki. 

Główny cel, jaki ma przyświecać tworzeniu tarczy „antyputinowskiej” będzie zapobieganie wzrostowi cen artykułów żywnościowych. Rząd spodziewa się niestety bardzo wysokich odczytów w tym obszarze. 

Dopłaty do nawozów mineralnych

Wiadomo, że tarcza antyputinowska ma dotyczyć m.in. wsparcia rolników zagrożonych utratą płynności finansowej. Planowane jest budżetowe wsparcie udzielane do zakupu nawozów. Mowa o środkach kupionych między 1 września 2021 a 15 maja 2022 roku. „Rolnicy odczuwają skutki polityki Putina, polityki rosyjskiej już od wielu miesięcy. Stąd nasze rozwiązania mają chociaż częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów” – powiedział premier.

Dofinansowanie będzie przeznaczone dla obszarów rolnych do 50 ha powierzchni. Rząd przewiduje pomoc 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych oraz 250 zł na 1 ha łąk, pastwisk, a także traw na gruntach ornych. 

Minister rolnictwa mówi o rekompensacie na podstawie faktur w wysokości ok. 1,5 tys. zł na tonę nawozu. 

Jak rolnicy będą mogli skorzystać z tarczy antyputinowskiej?

W tym wypadku rolnicy będą musieli złożyć po 16 maja stosowny wniosek do biura powiatowego ARiMR. Po opracowaniu formularz ma znaleźć się na stronach internetowych instytucji.

Czy wsparcie rolników jest pewne? 

Rząd zastrzega jednak, że Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem” – czytamy w komunikacie rządu. To oznacza, że sprawa opisanego przed chwilą wsparcia to jeszcze nic pewnego. 

Wsparcie w związku ze wzrostem cen gazu

Rząd zdecydował także o przedłużeniu ochrony taryfowej leżącej w gestii prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Mowa tutaj o odbiorcach domowych i instytucji pożytku publicznego. Pomoc ta ma obowiązywać do 2027 roku – wynika z zapowiedzi minister klimatu Anny Moskwy. 

Ochrona ta ma dotyczyć około 7 mln gospodarstw domowych, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!