Zakon stracił prawie MLN zł. Zakonnik podał oszustowi dane do rachunku

12-osobowa grupa przestępcza działała w kilku województwach w Polsce. Oszuści działali jako "policyjna ochrona oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych". Ofiarą ich padł zakonnik z Krakowa, który podał im hasła i loginy do kilku kont zakonu. Ci wypłacili łącznie 915 tys. zł.

Zakon stracił prawie MLN zł. Zakonnik podał oszustowi dane do rachunku
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 marca 2022

Czujność banku

- 11 marca dział bezpieczeństwa jednego z banków  wykrył podejrzane operacje na koncie krakowskiego zakonu i powiadomił jego przedstawicieli. Sprawą zajęli się także policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej — informuje polska policja.

Za spacer po chodniku z dzieckiem możesz dostać mandat 5 tys. zł?Za spacer po chodniku z dzieckiem możesz dostać mandat 5 tys. zł?Monika Świetlińska

Okazało się, że wcześniej tego dnia do jednego z zakonników zadzwonili rzekomi policjanci, którzy legendą „ochrony oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych” uzyskali od duchownego hasła i loginy do kilku kont zakonu. Na kontach tych oszuści  dokonali zlecenia kilkudziesięciu przelewów na łączną kwotę 915 000 zł. 

Współpraca między kilkoma bankami, a dokładniej ich działami bezpieczeństwa, pomogła wstrzymać kolejne przelewy na przeszło 400 000 zł.

Poszukiwanie sprawców

Kryminalni zajęli się ustalaniem tożsamości i poszukiwaniem sprawców. Końcówką ubiegłego tygodnia krakowscy policjanci na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali 12 osób w wieku od 20 do 64 lat, zaangażowanych w nielegalny proceder. Wśród nich, jak podaje polska policja, było trzech mężczyzn narodowości romskiej, organizatorów przestępczego procederu.

Dzięki śladom DNA zatrzymano sprawcę gwałtu sprzed 4 latDzięki śladom DNA zatrzymano sprawcę gwałtu sprzed 4 latAnna Malinowska

- Według ustaleń śledczych w grupie obowiązywał szczegółowy podział zadań. Część osób była odpowiedzialna za werbowanie tzw. „słupów”, tj. osób na które zakładane były konta bankowe, inni zajmowali się przygotowaniem dokumentów, niezbędnych do sfinalizowania formalności bankowych, a kolejni wykonywali połączenia telefoniczne do potencjalnych ofiar - przekazują funkcjonariusze.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, w tym dotyczące mienia znacznej wartości.

Areszt dla organizatorów przestępstwa

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście – Zachód, sąd zastosował w piątek wobec trzech Romów środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. W areszcie są od soboty, 19 marca.

Czy państwo w czasie pokoju może odebrać mi auto?Czy państwo w czasie pokoju może odebrać mi auto?Monika Świetlińska

- Pozostali członkowie grupy zostali objęci dozorem Policji. Podejrzanym, w związku z faktem wyłudzenia mienia o znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa, policjanci sprawdzają, czy podejrzani nie mają związku z innymi tego typu oszustwami dokonanymi na terenie kraju — podsumowuje policaja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!