Co to jest net-billing? Planujesz fotowoltaikę, musisz to wiedzieć!
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Musisz poznać nowe zasady wartościowego rozliczenia energii, która została wyprodukowana przez prosumenta. Co to jest nat-billing? Od kiedy będzie obowiązywał?

- Mikołaj Frączak
- /
- 22 marca 2022
Net-billing zmieni podejście do OZE
Net-billing to zupełnie nowe podejście do energii produkowanej przez prosumentów. Rozwiązanie polega na wartościowym rozliczaniu jej, w oparciu o wartość energii ustalonej docelowo wg ceny Rynku Dnia Następnego. Nowy system wejdzie w życie już 1 kwietnia 2022 roku.
Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?Jan Wróblewski
Kogo dotyczy net-billing?
Net-billing będzie dotyczył prosumentów, którzy przyłączą mikroinstalacje do sieci dopiero po 1 kwietnia 2022 r. W przypadku osób, które zainstalowały panele fotowoltaiczne wcześniej przejście na net-billing będzie możliwe w wyniku samodzielnej decyzji w tej sprawie.
Ministerstwo klimatu i środowiska stoi na stanowisku, że net-billing jest opłacalnym i sprawiedliwym systemem, który ma zapewnić dalszy, stabilny rozwój OZE w Polsce. Resort twierdzi, że nowy sposób rozliczeń zachęci do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania ewentualnych nadwyżek.
Nowy system jest w pełni zgodny z unijnym prawem. Jego głównym celem jest bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.
Czy będą nowe obowiązki dla prosumentów?
Ministerstwo klimatu podkreśla, że net-billing nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla obecnych prosumentów, którzy korzystają z systemu opustów. Ustawodawca wziął pod uwagę tzw. prawa nabyte. To oznacza, ze nadal będą korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.
Kiedy zatem pojawiają się nowe obowiązki? Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której prosument, który korzysta z dotychczasowych zasad opustów, chciałby zmienić ten system na nowe rozwiązanie, czyli net-billing.
Kto zostanie w systemie opustów?
Na to pytanie jasno odpowiada nowelizacja ustawy o OZE z 29 października 2021 r. Szczegółowo wyjaśnia tę kwestie również resort klimatu. „Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.