fb

Co to jest net-billing? Planujesz fotowoltaikę, musisz to wiedzieć!

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Musisz poznać nowe zasady wartościowego rozliczenia energii, która została wyprodukowana przez prosumenta. Co to jest nat-billing? Od kiedy będzie obowiązywał?

Co to jest net-billing? Planujesz fotowoltaikę, musisz to wiedzieć!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 marca 2022

Net-billing zmieni podejście do OZE

Net-billing to zupełnie nowe podejście do energii produkowanej przez prosumentów. Rozwiązanie polega na wartościowym rozliczaniu jej, w oparciu o wartość energii ustalonej docelowo wg ceny Rynku Dnia Następnego. Nowy system wejdzie w życie już 1 kwietnia 2022 roku. 

Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?Co to jest fotowoltaika? Jak duża jest moc fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce?Jan Wróblewski

Kogo dotyczy net-billing?

Net-billing będzie dotyczył prosumentów, którzy przyłączą mikroinstalacje do sieci dopiero po 1 kwietnia 2022 r. W przypadku osób, które zainstalowały panele fotowoltaiczne wcześniej przejście na net-billing będzie możliwe w wyniku samodzielnej decyzji w tej sprawie. 

Ministerstwo klimatu i środowiska stoi na stanowisku, że net-billing jest opłacalnym i sprawiedliwym systemem, który ma zapewnić dalszy, stabilny rozwój OZE w Polsce. Resort twierdzi, że nowy sposób rozliczeń zachęci do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania ewentualnych nadwyżek.

Nowy system jest w pełni zgodny z unijnym prawem. Jego głównym celem jest bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. 

Czy będą nowe obowiązki dla prosumentów?

Ministerstwo klimatu podkreśla, że net-billing nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla obecnych prosumentów, którzy korzystają z systemu opustów. Ustawodawca wziął pod uwagę tzw. prawa nabyte. To oznacza, ze nadal będą korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.

Kiedy zatem pojawiają się nowe obowiązki? Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której prosument, który korzysta z dotychczasowych zasad opustów, chciałby zmienić ten system na nowe rozwiązanie, czyli net-billing.

Kto zostanie w systemie opustów? 

Na to pytanie jasno odpowiada nowelizacja ustawy o OZE z 29 października 2021 r. Szczegółowo wyjaśnia tę kwestie również resort klimatu. „Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!